Faceți căutări pe acest blog

marți, 1 mai 2018

Actualizare ... pentru unii da , pentru altii ba ...

La adresa http://www.mai.gov.ro/documente/structuri/Actualizare.pdf
se gaseste un comunicat al CPS/MAI ... (cel din fotografiile de mai jos) .
Aflam din acest comunicat ca :
- se "lucreaza" numai la actualizarea SF din iunie 2017 (a SOLDELOR de functie)
- cei pensionati inainte de 01.01.16 trebuie sa faca cerere de actualizare ; cei pensionati dupa 01.01.16 nu trebuie sa faca acea cerere
- cei care , la pensionare , si-au ales cele 6 luni din perioada in care erau salarizati cu SOLDA (ca militari) vor "beneficia" de actualizare ; cei care , la pensionare , si-au ales cele 6 luni din perioada in care erau salarizati cu SALARIU (politisti) nu vor 'beneficia" de actualizare...
S'acuma apar intrebarile :
- actualizarea ca urmare a majorarii SALARIILOR de functie (la politisti) din oct.2017 cind se va efectua ?
- de ce trebuie facuta cerere de actualizare de catre cei pensionati inainte de 01.01.16 atita timp cit ord. m.25/2016 (emis si in baza art.60/2015) prevede ca actualizarile se fac "din oficiu" pentru toata lumea ?

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu