Pagini

12 mai 2026

Pentru descrețirea frunților...

Prietenul meu englez a venit pentru prima data in Romania:
- Unele lucruri i-au placut;
- Unele l-au enervat;
- Dar cele mai multe i-au disparut din camera de hotel !

Un bebelus de 1 an gangureste, bombaneste, zice numai de el stiute.
Fratele lui, mai mare cu un an:
- Mama, auzi, tu esti sigura ca asta-i roman ???

- Aseara m-am chinuit sa-i explic bunicii ca lucrez programator.
- Ai reusit ?
- Pana la urma a ramas ca repar televizoare si cresc soareci !


Inalt si slab, chiar desirat, seamana putin si chiar are ceva din privirea tampa, de vitel inofensiv, a printului Charles de Winsdor.

- De ce ma fixeaza motanul Dvs ? Se uita fix in ochii mei de 2 ore déjà !
- Asa se uita el la toti cei ce mananca din castronelul lui !

Ion, completeaza ancheta pentru consultatia la urolog.
Trebuie sa raspunda la intrebarea: cand ai avut ultimul act sexual.
O suna pe Maria:
- Marie, noi cand ne-am fooootut ultima data ?
- … aaaa… depinde… cine e la telefon ?

- Alo, Politia, m-au rapit extraterestrii !
- Spune drept, ai baut ?
- Da, dar asta este pura coincidenta !

Eu locuiesc la 2 km de Otopeni, avioane decoleaza si aterizeaza la fiecare 30 de secunde. Sa-mi zica si mie cineva, la ce i-a trebuit lu nevasta-mea masina de spalat … silentioasa !

2 zile si 2 nopti s-a chinuit helicopterul de la “Anti-doping” sa ajunga din urma un atlet din Kenya !

Submarin atomic. Capitanul, catre secund:
- Gogule, ce-a fost cu bubuitura aia de acum 2 minute?
- Aaaa, Gheorghe a primit o radiograma ca nevasta-sa a fugit cu unu la Ibiza !
- Si ?
- Ce sa mai, pacat, era frumoasa Ibiza !

Daca ficatul ar avea maini, cu siguranta ar sufoca beregata !

Totusi, ce inseamna sa ai smartphone… Motanul meu, in timp ce-l mirosea, a reusit sa faca 3 poze, sa trimita 5 sms-uri si sa cheme politia si pompierii !

La cuvintele lui Trump cum ca libertatea de a purta arma ar ajuta Franta sa previna atentatele
- 75% dintre parizieni au raspuns cu strigate revoltate: “Allahu Akbar” !

Se intoarce sotul din delegatie, o prinde pe nevasta-sa in pat cu un extraterestru, si-i zice:
- Bine, bine, eu is barbat-su, io n-am incotro, dar tu de ce-ai batut atata drum ?

Doi tipi ies din bar:
– Hotarat. Mergem la femei!
– Asculta frate, sotia mea este tanara, frumoasa…
– Bine, bine, Mergem la tine!

Sotia cu lacrimi in ochi, ii zice sotului:
– Nesimtitule, nici macar nu iti pasa de ce plang! Vrei sa iti zic de ce plang?
– Femeie, nu ma intereseaza, oricum n-am atatia bani!

75 de comentarii:

  1. Toți păcătoșii vor merge în Iad!
    -Și ceilalți?
    -Care ceilalți...?

    Să trăiți do'n doctor!Ce mai faceți?
    -Îmi omor timpul...
    -De ce ?Nu mai aveți pacienți?

    RăspundețiȘtergere
  2. Aflăm cu tristețe că la o magazîie di bombardielii de la o UM din Botșăni a avut loc o exploadare de muniții, care a calicit mai mulț tilicari ! Doi foarte grav, ambii soldățoi neinstruiț ! Nici nu aveau ce să caute soldățoii la delaborări de muniții ! Nici măcar la cărat tuburile goale, cu coșarca, la hier veki !
    Da, na, doar stem în RO, ce plm !
    Și cu mai mare tristețe aflăm că, cei 2, cu arsuri severe, au fost trimiș la un spital în Belgia ! Asta e, Belgia are doctori și condiții de spitalizare ! Și noi avem, generali doctori cu duiuma, de zici că-i armata Chinei pe ici șa ! De condiții...ce să mai zic ! Dormi cu nosocomiala în pat, bro frățică !
    Problema cea mai mare e că i-au lăsat pe cei de la brigadă, precum și pe cei de la divizie, fără sporul ăla de delaborări de moniții ! Las că știm noi, cîțiva prostovani neinstruiț îș pun viața în pericol, de-adevăratelea, iar pe OZU sunt hoarde întregi de tilicari de birou, care cică ar fi participat și ei la distrugeri ! Tradiție din vekime !
    Da, da, și pe vremuri cînd dădeam cu granada la bortă aveam plăcuta sorpriză să aflu că, la distrugerea muniției neexplodate, or participat și ăl de la cadre, și finanțistul șăf (juriști nu erau pe vremea aia), plus vro 2-3 care nu erau din regiment (probabil că de pe la comitetul politic de Pecerea de la eșalon) ! Ce plm, tau majurul genist, care distrugea granadele care au dat rateu slăbea cîte un kil la fiecare intervenție, iar îmbuibații de la eșalon puneau biuza la bunăciune !
    Acu e ODM regulamentară, de cînd a venit domnul Răducu !
    Pace și respect maxim !

    Pesea: numa dacă or mai apărea comentarii, că văd că iar e gheață la mal ! Probabil că MA e la escaladă pă Jepii Mari și nu prea are timp de aroganțe cu noi ! Numa cînd o arde în rapel, mai scapă cîte un calup de cîte 10 !

    RăspundețiȘtergere
  3. Pesea: îm place (chiar ador) că domnu maiur anjiner biban (SSP) Leo a început să-m copie din tehnica editorială, la zmăngălirea comentariilor învîrtitoare de contor !
    De fapt, văz că toț mai mulț camaraz se șforțează să-m urmeze stilul. Nu este un lucru rău, ca să vrei să fii nostim ! Unora le iese, altora cam nu, chiar dac-au făcut romîna cu Mr. Rădeț !
    Bro camaraz, nu vă șforțaț inutil. Mie așa-m vine, cum s-ar spune curge de la sine, așa cum și pe Dactăr Menghelea Miăiță 12, cimișoreanu (ăla cu 1,59 - 3 lei/leg.pitrinjăi și 1,21 lei/covrigul neprăjit) îl trece în permanență să comînjască blogurili cu emoji și alte semne de punctuație, în loc de propoziții normale, formate dintr-un singur predicat și, respectiv, ceva subiecte !
    Eo, de exemplu, cînd utilizez din tehnica Marelui Guru MAGA (acu iar o să mă acuze camaradele Akoarde că pute a curinpupeală, însă așa mi-a venit), am obiceiul să indic sursa, or să pun între ghilimuțe, așa cum procedează acelaș Akoarde, zis și Zeul Văzduhulu !
    Vorbim și noi. Ca să nu tăcem !

    RăspundețiȘtergere
  4. Pana si "flasnetarul din Onesti"(pardon, pamfletarul)"calca in strachini "in mod impardonabil pentru un elev de cls a 4-a

    RăspundețiȘtergere
  5. Camarazi, tilicari, vă doresc o zi bună și cu de toate: soare, bunătăț la masă, odihnă în tihnă și huța-huța pe îndestulatelea (totuș, la bunăciunea din urmă, aveț grije la poziția adoptată, să nu cumva să rămîneț încoțopeniț; limitați-vă la un *misionary* scurt, cel mult o capră de control !) !
    Datoria cu poty la caca-pișu trebă onorată ! Asta e, nu toț avem coșmelie la curte, în inima Praziliei, în cartierul Barza lu Novac, ca să lăsăm potaia liberă pe moșie !
    De fapt, pot zice că am avut și eo o coșmelie la țărănoaia, ici șa la 2 paș de Mucurești, însă dupe ce mi-au prăduit-o bețivanii satulu ( 2/3 dintre săteni erau pe ajutoare sociale și prestau, zilnic, zi lumină, la cele 3-4 crîșme), de mi-au ciordit și gardul de lemn ca să-l vîndă pe *Adio Mamă*, abia am reoșit să scap de ea ! Un blestem. Dacă nu locuiești în permanență la o locație de asta, luată pentru *Casă de vacanță*, cu împrejmuire sănătoasă, camere de supraveghere și fro 2 dulăi de pază, te poț considera victimă sigură ! Tot au ciordit romînașii, iar dupe ce mi-au golit magazia de scule și unelte s-au gîndit ei că oricum nu-m mai trebă, de au ciordit-o și pe aia ! Lemn de foc pentru o săptămînă ! Iar milițianul trecea zilnic pe strada cu pricina, la și de la serviciu !
    Asta e !
    Să ne respectăm reciproc.
    Alahu Akhbaru !

    RăspundețiȘtergere
  6. @Akord 19.05.2026, 12:19
    La : "PMT&Leo &d'amp*lea.
    Nici cu Jebeleanu nici cu consoarta "titanului" nici macar cu Mr.Radut...Radet cine o mai fi si ala
    Pana acum v-am lasat,dar prea sunteti cum am scris mai sus(vezi la "andrisanti") dar observ ca nauceala ia amploare la max
    Profesor lb.Romana pe vremea aia il aveam pe(tineti-va bine) cpt.Ropotică,un tip bonom,lenes si blazat,rotunjor spre gras si cu gusa si falcute de statea centura pe el ca doaga pe butoi.Atat si nimic mai mult.
    *PS daca va zic si cum arata la tinuta "cu cizma"sigur nu va mai puteti opri din ras.Asa ca nu va zic
    Deci retineti si bagati la capulete.Cpt.Ropotică:......cheiz clăuzd
    N-am io treaba cu "gramaticia" eram chiar cam slabut la astea,dar unii fac niste greseli si dezacorduri groaznice pe bloagele astea.Pur si simplu iti zgarie vazul si as putea spune si "auzul" doar citindu-le.Si nu-s deloc facute intentionat sau la misto asa cum le face de pilda pemeteul sau ifrimea sau alti cativa.
    *Ca tot veni vorba: In capul listei oricum sunt jurnalizdele de pe la diferite tembeliziuni .Scot pi*doacele alea niste cuvinte inventate de ramai crucit.In special "corezpondentele de presa "de pe teren......dar si p*letii omologi ai lor ,la fel!".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Pentru ca sa nu creada unii ca spusele "de statea centura pe el ca doaga pe butoi" ar insemna dezvaluirea drumului spre descoperirea Americaniei...

    Doaga... de fapt doagele, sint parti componente ale butoiului. Deci o doaga nu poate sta pe un butoi pen'ca'i parte componenta a acelui butoi.
    Plus ca pozitia si utilitatea centurii pe corpul "milităresc" este a cercurilor pe doagele butoiului!

    N-o baga pe aia ca tu ai fi fiind de la oras si nu le ai pe astea...
    Bag-o pe aia cu "eram chiar cam slabut la astea"!
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Butoi
    https://stejarmasiv.ro/butoaie-din-stejar-vin-bere/
    https://ro.laimenghvac.com/info/how-are-wooden-kegs-tapped--91828168.html

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. MA
      Da corect,e vina mea.E cerc/cercuri de doaga/doage/mai bine zis butoi.
      De fapt era vorba de cpt.Ropotica ,restul e irelevant......dar asa e cand esti mai catolic decat Papa

      Ștergere
    2. Akoarde , mai era la LMDC și un lt. col. pe nume chiar BUTOI.
      Era profesor de muzică prin anii 1974.

      Ștergere
    3. 👍da,da l-am prins si eu dar am uitat materia,ca eram afon 👍

      Ștergere
  7. Uăiii năucilor, uăi ! Uăi Hakoarde, bro camaraduli, păi de ce nu spusăș bro că niatali ej produsu conulu Ropuțică ăla, căruia îi stătea coreaua cu diagonală mai mult sub subțiori, dăcît pe bărdihană !
    Uăi năucule, păi dacă în ditamai liceul militar, cu pratențîî istorice, a ajuns *un tip bonom,lenes si blazat,rotunjor spre gras si cu gusa si falcute de statea centura pe el ca doaga pe butoi* - încuiat citatul, apă avea dreptate MA că la Breaza erau trimise toate beizadelele Mucureștiului, fiind ele panarame mucoase de politruci, sau chiar dăjea lifițiri ! Pentru corectitudine dăm declarația exactă: *muhaielele unor "marimi" din Bucale trimise la "ieducare" * !
    Uăi, să nu-m spui că ai studiat lb.romînă sub bagheta unui asemenea specimen, că nu te cred !
    Tu-i moționarea mă-sii să-i tut !
    Deci nu ai făcut cu Jumbuleanu și cu Georgincă, ci cu chepten roPuțică ! Așa cevaaaa...
    Arde-l și pe Nea Basculă, pamfleșcarul dîn Onești, că e un *bou cu țîțe* autentic (citat din cumandur prof. Tigri 2 zis tehnocrat).
    PACE și AMIN !

    RăspundețiȘtergere
  8. https://jurnalul.ro/stiri/politica/militarii-romaniei-cer-respect-nu-discriminare-pusl-duce-lupta-pentru-pensii-echitabile-1033366.html

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Lugu-lugu, ciaka-laka !
      Cine dreaq îi mai bagă în seamă și p-ăștia !
      Ce optservăm noi în poză ? Păi, noi în poză optservăm un bășînos intitulat nea Costică (îi mai ziceau bagabonțîî și Față Ruptă), care acușica o freacă pe la sindicatul lui Zdrongaru, cu fel de fel de teze și ipoteze despre rezultatul toxic al razelor de lună, asupra galoșilor de gumă ! Și, tot în poză, mai optservăm și un valoros canalist militar, pe care cei de la Latrina 3 îl tot gratulează cu *domnul general Mîndreanu, fost comandant NATO*, care și domnia sa o freacă aiurea pe la adunări, în loc să -și scoată nepoții în parc, la tiribombe ! L-am văzut în laiv la Casa Armății, la o adunare a zdrongariștilor, la care a participat și Simion. Știț voi, atunci cînd a promis că, de acolo, pleacă direct la Șparlament ca să vadă prin ce sertare zace proiectul (unul dintre ele) cu repararea noastră RK, ca să-l și rezolve !
      Îhî !
      Texte. N-a reușit ea gruparea Pizduliuc să ne repare RK, peneleaua fiind la botoane atunci, d-apoi Peuseleul ăla ! Ce dreaca o mai fi și ăsta.
      Moșnegi care n-au treabă p-acasă !
      PACE

      Ștergere
  9. Dea dreq ! S-a pus *băeți* pe aroganțe !
    Așa bro, ce mare lucru ! Mai un mumu-mumu, mai o paliturî la temelie...
    Orice contribuție e benefică. Ne menține neuronul activ, deci știm că nișcăm. Încă.
    Cu drag, Ceakanău, bosketarul dîn Carpaț.

    RăspundețiȘtergere
  10. @Leon 19.05.2026, 18:29
    La : " https://jurnalul.ro/stiri/politica/militarii-romaniei-cer-respect-nu-discriminare-pusl-duce-lupta-pentru-pensii-echitabile-1033366.html "
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Daaaa!
    Își încordează mușchii o noua generație de leoreni, bruynseelși, pauliuci, etc., ș.a.m.d.!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Așa am vrut să scriu și eo, scurt și precis, da nu mi-a ieșit !
      Iar am bătut cîmpii !
      Asta e.

      Ștergere
  11. Bag sama că, poiMUIne, pe 21, avem tri sărbători: Zioa Erorilor, Ridicarea în aer (că tot se poartă cu ridicatul, de cînd ne bîntuie droanele) și Sfințîî Înpăraț Costică și Mămica lui Ileana !
    3 în 1, ca la pliculețele de cafea instant !
    Mai nașpi e pentru Costici, întrucît, o parte bună din bujete se duc pe fărbuirea OOlor ! Mă rog, pentru unii Costici, întrucît sunt și camaraz care-ș pregătesc din timp onomastica, scoțînd de la beci cantități impresionante de tescovea ! Nu ca camaradele Leoane, care ne aburește cu cîte un șîp/glajă de o litră !
    Deci atenție, geana pe Costici și Ilenuțe !
    Domnului să ne rugăm ! AMIN !

    RăspundețiȘtergere
  12. Mnă dimigreața, stimaț și onorabili camaraz (în curînd o să-m schimb registrul muzical, întrucît am fost luat la ulă-fostă ștangă, de către un camarad, care mi-a reproșat că s-au cam trecut textele mele și că nu mai sunt chiar așa de nostim, cum mă cred; am vrut să-i umblu nițel la mestecătoare, însă mi-am reprimat instinctele agresive și am început să prelucrez informația) !
    Așa se cade, cînd intri în casa omulu, să-i dai binețe și să-i arăț respect (noa, că iar o să sară de cur în sus domnul Don CURleon că o ard pe pupincurisme de la prima oră, însă asta e) ! Nu intri cu bocancii plini de glod, ca gherțoiul.

    Pesea: dupe ce am aflat, cu oareșce mirare, că domnul Don CURleoane zis Akoarde nu a făcut nuș ce limbă cu Jumbăreanu, ci cu Cpt. Rompuțică, acu aflăm că, de fapt, domnul cu formă de butoi, care-ș purta *verzele* de pe epoleț pe dos, era doar comandant de companie ! Altă anomalie a sistemului !
    După ce am tot cujetat eo, cum de s-a putut întîmpla ca un domn căpitănaș să poată să predea el limba romînă, în ditamai instituția, ticsită de prifesori cu grad didactic la max (ex. Giurumanca, Jumbăleanu și ăla cu care a făcut Cezar Bulă matematicile- atenție, doar a FĂCUT, că de învățat a învățat fix ula), deci dupe o cujetare profundă pe această speță, acu iar nu înțăleg cum de că domnul loCOItinent majur Ropuțulică- tot despre butoiul ambulant este vorba, a ajuns ditamai instructor militar pentru puțuflenderii lemiști !
    Bro, nu mă aburiț că era un pedagog desăvîrșit, un fin cunoscător al personalității puerile și lugu-lugu, ciaka-laka !
    Nu m-ar mira ca, mai spre seară, să aflăm că de fapt domnul era de fapt ceistul liceulu, sub acoperire- persoana aia dubioasă care se ocupa cu dășkiderea scrisorilor trimise/primite, ca să citește el ce informații SSID trimeteam/primeam noi la/dela gagici, că pe atunci nu se punea problema cu violarea corespondenței personale, ci chiar era o datorie sacră a ciripoilor; la violare mă refer !
    Camaraz, dar să nu divagăm și să picăm în absurd.
    Trebă să admit și faptul că, așa cum viața bate filmul, iar gura bate curul, acest domn cpt. Ropățel cu verzele pe invers, în contradictoriu cu forma-i cam dubioasă, avea o minte genială, ceva ce numai la Cantemir, Iorga, Eliade, Titulescu, etc., s-a mai întîlnit !
    Cu deosebit respect și considerație, Ceakanău Bosketarul !

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. În acele timpuri , la LMDC ca CI-ist era un lt. col. de negru , pe nume Oprina. Citea toate scrisorile care tranzitau LM-ul. Era tot din generația veche , cu orizontul minții îngust și sterp.

      Ștergere
  13. Pesea: sunt dezorientat total. Acu văzui că în peisaj exista și un anume Butoi, iar Ropuțică preda doar Moromeții, comandant de companie fiind Rădiță !
    Și doar mi s-a mai spus că sunt defazat și că mă arunc ca rața la flegmă !
    Asta e, vor veni și vremuri mai bune. Caz închis, cum ar zice camaradele Akoarde.
    Ceakanău.

    RăspundețiȘtergere
  14. Trăsei nițel cu privirea dincle și văzui că apăru un NOU SALVATOR al dezastrului din sistemul de pensii (unii le spun și de stat) !
    Iar începură claudioții să-ș facă calcule și să socoteală cu cît o să le-o crește.
    De cînd putoarea a 3a a luat un mumu-mumu instituționalizat, slabe șanse să mai vedem noi-tilicarii varșoviști, vreun RK !
    Loaț de ici șa:
    https://www.youtube.com/watch?v=_pF7v7iSSfY

    RăspundețiȘtergere
  15. Dea dreaca ! Nici în miezul nopții, la 00:11, unii camaraz onorabili nu au somn !
    Mi-a sărit inima din loc, cînd am văzut că nuștiucine l-a prins și el pe nuștiucare ! Cîn colea, ierea vorba de profu de țîmpoi & țambal !
    Uăăăiii nebunuli, uăi Akoarde, păi tu avusăș oportunitatea să studiezi țîmpoiu *la botu calulu*, cum s-ar spune și nu s-a prins, iar pe Geoane Unu (văru lu răscoluționaru Vladimirescu) îl ducea mămica jde kilometri, prin soare, zloată și furtună, la un maestru, ca să învață hakordeoanele !
    Și ce mumos cînta.

    RăspundețiȘtergere
  16. Noa, noa !
    Să ne mai descrețim frunțile:

    Recompensă de 50 de milioane de euro pentru eliminarea lui Trump și Netanyahu. Iranul vrea să voteze legea asasinatelor politice
    =========================================
    Vez prin presa onlain, că pe aia scrisă o mai cumpără doar cîțva moșnegi. Nici nu mai știu cum arată un ziar în laiv. Ultimul pe care l-am cumpărat, acu hă-hăăăă, a fost Romînia Mare. O perioadă am avut și colecție. Am dus-o la moșia de la țărănoaia și mi-au ciordit-o bagabonțîî, ca să-ș aprindă focul.
    Cu respect,
    Ceakanău Descrețitu

    RăspundețiȘtergere
  17. Pauză de plimbare cu potty, la caca-pișu ! Aiasta-i stabilită și ca o sarcină permanentă, cică *dacă vreau să mai văd blogul ăla* ! Așa a stabilit șăfu de stat majeor ! Las că știț voi fb la ce mă refer: șăfi am fo acolea, la cazarmă; la domițil, ceoku mic ( a nu se confunda cu melodia Ceok mi, alu Căpităneasca, de la Eurovijăn) !
    O zi bună. Și schiuz mi că v-am cam plicti. Atîtica se poate.
    Plec în parc, la Izvor, ici șa la 2 paș. Poate bag și fro 2-3 tracțiuni la bară fixă, respectiv un slem dan, dacă-i găsesc pe puțoii care dau și ei la coș, ca să se afle-n treabă ! Băjeții-s de treabă și respectoș. Unul dintre ei, mai șukar, cînd mă văzu dăunăz că vin spre ei, cică: uite bro, vine Moartea ! Carea-i spus bă că s-a tirat tataie, te-n gură !
    Cu respect, Ceakanău, Prințul Bosketarilor !
    Domnului să ne rugăăăăm !
    HAMIN

    RăspundețiȘtergere
  18. Aide grija pemeteule cacu lincul ala se ocupa obsesiv Cezarica ca il tot posta aproape la d00 saptamani.....noaaa' grijeee mareee sa n-o iei pe urmele "cazangiului"..Duamne fèri !!
    Psss: Comandant de compane era cpt.Nour ala care se spune ca e autorul indiscutabil al zicalei geniale:"Care-i mana criminala care a dat cu piciorul si a spart chiuveta"......cu a lui sotie doamna profesoara de chimie "Noureasa" o profa pe care dupa ce o vedeai ramaneai cu "dinsa"rigida fo' saptamana.Ea si alta doamna profesoara poreclita "capra"Ca mergea numai pe tocuri cui si inalte....deci inchipuiti-va ca se auzeau tocurile pe marmura de pe holuride la "un km"......deja iar se rigidiza instant:taiorul bine mulat,iar fusta lunga pana deasupra genunchilor si mulata pe....mai strans ca un ciorap de matase.
    Psss2 Ca sa revin la realitatea dura: Cdt.pl. lt.maj.Neacsu(parca ) dar in mod sigur poreclit Zuzu(cu accent pe prima silaba),plin de gauri de varsat de vant pe obraji, din copilarie,de ziceai ca fusese impuscat cu zeci de alice in fatza.
    Partea nasoala e ca tinea palma ridicata tot timpul la ceva mai mult de 20 de cm deasupra solului aratandu-ne astfel care-i inaltimea minima la care sa ridicam bocancul la pasul de defilare la IF
    Partea misto e ca pentru chestia asta tipu' nici macar nu trebuia sa se aplece,asa de inalt era.De la el m-a apucat instant greatza despre "pifanterie"......si da si de la "verzele" alea nenorocite care aratau ca dracu'
    Si culmea din plutonul meu avem astazi 2 generali in rezerva(d'aia adevarati,nu muhaiele politruce alde ontzanu) dar la "arme intrunite" nu la amarata aia de infanterie "masina de tocat carne" 😁🫡

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Cdt companie mr.Radut/loct lt.maj Georgescu. Si el un clasic, ”usa fara par„ adica cine a dat cu briceagul in usa ramane fara par...Radut trebuia mereu tradus din romana in romana. si era si capitan de 15 ani! Eram pe vremea cu” o mana criminala a dat cu piciorul si a spart chiuveta”...sotia, Noureasa a inlocuito pe Barza la clasa noastra, ma rugam la Dumnezeu sa se intoarca barza mai repede. Ropotica era dirigul nostru si prof de romana...un simpatic. La chimie BAlena, dna Toma superba la materie...la sport...alearga mamutule, dadeam 1000m de 2 ori pe saptamana si nu o luam si asta din cauza tigarilor Carpati...abia spre iarna treceam proba ...la istorie mos Bala, iar la mate dl Chitu-domn de domn! am invatat mate de dadeam meditatii in vacanta la prietene ce dadeau la facultate...frumos, dar a trecut! Prima promotie cu stagiu la unitati, dupa cutremurul din 77!

      Ștergere
    2. PS, mai era si Kanef cu fie-sa laboranta de salivau toti la cracii ei, dar cand ii vedeau fata se linisteau. Kanef m-a prins fumand, drept pentru care am cumparat 2 ghivece flori si 2 maturi cu faras. Asa am scapat de complicatii. Dec i Akoarde erai la B1 , eu la B2 compania 8a sub clar de luna.Bafta!

      Ștergere
    3. Acest comentariu a fost eliminat de autor.

      Ștergere
    4. Bafta camarade.Io l-am avut, a se citi"m-a/ne-a f*tut" la mate(cu strigaturi) pe dom prof Baghina .Dirginte a fost "Boierul" iar la desen era d-na profesoara Cioara.De abia asteptam ora ca sa ne delectam privirea pe sub catedra.Nu'sh cum se face ca parca majoritatea erau facute in ciuda p**ii.Sa fi fost din cauza varstei? Da si nu prea ca erau "bune rau"
      Ca sa ne linistim hormonii ne gandeam ca urmeaza sa vina Onosă la biologie si deja simteam gheatza pe spate
      Iar la engleza si ecologie alte doua minunatii.Cel putin profa de engleza de abia de era mai mare ca noi cu 3-4 ani tunsa scurt,semana un pic cu doamna Delia(dar mai tanara cu 20 de ani) sefa protocolului lui Mucusor.Saraca !A adus-o la disperare si pe femeia aia.
      La ruskii yazîk ne ducea dom profesor in laborator,ne puneam castile si 1/2 ora ascultam numai muzica,disco.De fiecare data fara exceptie.Acum stiu sa zic doar "gde,eta,gorod si vagzal" a da! si "u minia esti"
      PS sa-mi spui cum copiai la lucrari cu Onosă,unde se suia ,cu ce arunca in tine si ce zicea cand te prindea copiind.Si nimeni n-a reusit sa copieze niciodata la el.Record absolut!!
      ......si cum priveaaa! Oaileoooo!!! 🤣🤣

      Ștergere
    5. După indicii , cred că @Anonim-ul a fost promoția 1978-1982

      Ștergere
  19. Oaileuuu cat p'aci sa-l aresteze pe cremenal! Nu se invata minte,era s-o pateasca si'n alaska la amerloci da' a scapat .Baftos nene,ce mai!...baftos!
    https://www.youtube.com/watch?v=BZ03SUDJQdw
    https://www.facebook.com/reel/1276242888024151
    Eheee cu fonder...nu i-ar fi mers

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Să dea dreq, numa al nost nu reoșește să merge pe *red carpet*, iar ăștia or avut loc amîndoi !
      Cînd este vorba de Ciaina, totul este impresionant !
      După zeci de ore de iutub despre Ciaina, am ajuns să ador acest popor ! Altă lume, în altă dimensiune !

      Ștergere
    2. pemeteaule si eu ii admir dupa ce am vaz't ce dracovenii absolut impresionante au construit si mai ales cat de repede
      Da podu' ala de fo 160 km intre doua insule, cu pilonii infipti in mare, m-a dat pe spate
      https://www.youtube.com/watch?v=Q-2-7BfFtpo
      Da' si cel mai inalt pod
      https://www.youtube.com/watch?v=lwccNXMsL-o

      https://www.youtube.com/shorts/N62PRf36q6o?t=73&feature=share

      Ștergere
    3. si io la fel
      "După zeci de ore de iutub despre Ciaina, am ajuns să ador acest popor ! Altă lume, în altă dimensiune !"

      Ștergere
  20. Eote bro, că îș mai regăsiră 2 urmele, prin care și-au călcat reciproc, la Breaza !
    De fapt cam 3, că văz că și maiurul anjiner Leo se bagă la rupere !
    Dea dreq, numa foști lemiști pe ici șa, nu basculantieri și origini sănătoase, ca dincle ! Numa prostănaci cu ifose de telectuali.
    Totuși, să ne respectăm reciproc ! Poate găsim ceva și de la Mișu Albanezu, că de la Craiova...mai puțin probabil. La fel și de la Constanța.
    PACE

    RăspundețiȘtergere
  21. Mda, lumea nu prea are timp s-o măcăne pe blog. Unii se pregătesc pentru Înălțătoare, alții îș pregătesc arsenalul pentru sf Costy Imperatore, alții pentru meciul de flobal ! La arsenalul de drojdit mă refer. De ex., camaradele Apevilă, în zi de meci, scoate de la stoc cantităț impresionante de Ciucaș/1 l. Mi se pare corect: în primul rînd nu-ț umpli sofrageria cu sticle de sticlă și doape sărite peste tot, iar în al doilea rînd, cu un pet de 1 litru nu vei rămîne niciodată în pană, ceea ce se întîmplă mai mereu cu sticluțele alea de 330 ml ! Nici n-apuci bine s-o duci la biuze, că te și trezești că sugi aer, în loc de beroakă !
    Ar mai fi și camaradele Leoane, proaspăt înturnat de la vulcanul alb-albastru, care-ș pregătește glăjuța de o litră, cu tescovea de corcodele ! Prietenește îi recomand s-o pună de-o sticluță de Listerine, că iese mai avantajos dăcît cu tescoveaua !
    E o părere !
    Alții îs prea ocupaț să-și scormonească prin tinerețuri, amintindu-ș de cracii uneia, or curul alteia, cică dupe niște algoritmi bine stabiliț: cînd priveau minunea din spate, li se scula, iar cînd îi luau fața, cică le murea instant !
    Dea dreq !
    Eo am să mă bag pă iutub, să văd dacă au ajuns ăștia cu A7 la Dolhasca, apoi un huța-huța și la cuibar !
    Asta e, vrîsta bro, vrîsta ! Cîndva mă spărgeam și eo în figuri pe la ora 00:11, ca camaradele cantemirist Akoarde, din a cărui promoție au rezultat 2 generali adevăraț, ceva gen gl. Patton (exclus Gonțanu).
    Zeii păcii hie cu voi !
    Al dvs. Ceakanău.

    RăspundețiȘtergere
  22. Mnă dimigreața adevăraț camaraz (cîndva, undeva, într-o gară părăsită, ne gratulam cu *hop, hop, hop, s-o loaț cu toț la ceok*; mă rog, apucături de moșnegi descentraț, sau, ca să spunem adevărul adevărat, de haită de maidanej) !
    Acu, mai în glumă, mai în serios (însă mai mult în glumă), văz că optservațiile mele cu domnul Jumbuleanu, cu care Akoarde nu a făcut lb.RO și cu dl ROpuțică, cu care acelaș onorabil domn a făcut limba RO, au descătușat adevărate cascade de amintiri cantemiriste !
    Ce mai, au ajuns pînă în punctul de a se recunoaște cine a fost la A și cine la C ! Mai urmează să se bunghească cine cu cine stăteau în bănci și e gata întîlnirea de 50 de ani a promoției !
    Doo optservații: în timp ce o parte dintre camaraz plusează pe latura aspectului fizic general al unor *profe* , în spețial pe craci-țîțe-cur (aspect care și mie mi se pare mult mai normal, dăcît să se vorbească despre teorii de genul a2+b2=c2), o altă parte a camarazilor foști cantemiriști insistă pe latura științelor exacte. Asta e, fiecare a rămas, după 4 ani de studii intense, cu ce i-a plăcut mai mult, marcîndu-i pe viață existența comportamentală !
    Dar să nu divagăm și să atragem, din nou, cine știe ce remarci răutăcioase, de genul: iar s-a trezit moșneagul și a început să bată cîmpii ! Sau, mai rău- citez din Geoane Unu: *Cred că Pamfletul, Mitocănia și Trăncăneala fără rost a unora, pe scurt PMT, nu determină un om serios să ,,ia aminte" de cele prezentate pe diferite boguri.
    27 ianuarie 2026 la 20:34 *
    Ori, doamne feri, și mai rău- citez din Pitică Securilă zis și Mlaudiu Carin: *De câteva zile a fost radiat și noul cont Acord-75, sub care se ascundea nebunul din Falticeni, cu dominciliul in București, zis și PMT, singurul boschetar care a supraviețuit colapsului blogului de MH.
    5martie 2026

    Camarazi, să ne bucurăm de această zi. La mulț ani Costici și Ilenuțe, iar cine nu e, să pune mîna rapid pe telefon și să-ș facă rost !
    Eo am 2 Costică vecini. Unul băjeat de salon, care nu lasă să treacă ziua fără a bea o cafea împreună (și să mă ută la melodie cu *ce mai știi despre*), iar unul grețos și îmbîcsit, de se crede și acu mare șăf și sculă pe basculă !
    Dar să nu batem cîmpii, mai ales în această zi de sărbătoare creștinească profundă.
    AMIN și Alahu Akhbaru !

    RăspundețiȘtergere
  23. https://www.stiripesurse.ro/mai-tineti-minte-expresia-la-pastele-cailor-ei-bine-astazi-chiar-este-pastele-cailor_3887921

    RăspundețiȘtergere
  24. @PMT
    Gasita cu totul intamplator.Cre' ca si Bolo a vrut sa faca asa ceva dar nu l-au lasat putinistii aia.....
    https://www.youtube.com/watch?v=F9e5RlfHfbw

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. si continuare
      https://youtu.be/w-P-5kcl_xw

      Ștergere
    2. Da, da ! Trinul treboea să treacă printr-un bloc de asistaț social (magraoni), din Zăbrăuți- Felentari :)))

      https://bucurestiulmeudrag.ro/fotografii/5a917451-65b6-445e-9db3-78fc2d6e63c2

      În imagine se vede borta pe unde treboea să intre/iasă trinul !

      Ștergere
    3. Chinezării ar zice unii !Și totuși eu înclin să cred căci nu din patriotism lucrează chinezii astfel ci de FRICĂ!

      Ștergere
    4. Numai levitatie magnetica le-a iesit din frica aia.D'aia "n-are ursu' coada" din cauza chefereului romanake cu sine ca pisatu' boului.....ca nici "Glasul rotilor de tren" nu mai e cum era odata
      Dedicatie pentru camaradele ifrimea

      https://www.google.com/search?q=zgomotul+sinelor+de+tren+melodie&oq=zgomotul+sinelor+de+tren+melodie&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIHCAEQIRigATIHCAIQIRiPAjIHCAMQIRiPAtIBCTIxNjg1ajBqN6gCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:f094c77a,vid:6H5UHYuzCf4,st:0

      Ștergere
  25. S-a terminat și cu sf Costică ! Și cu Leanța ! Pe vremuri se clătina lustra și tremurau geamurile, de la sîrbe, hore și bătute, cu chiote și strigături ! Acu, doar un Mulț ani trăiascăăă anemic, niște muzică bășînărită cu Dorobanțu, Similea și Spătaru, cîteva hăhăieli ca să audă vecinii ce distracție pe viață și pe moarte este în curs, ceva mirosuri de ceafă de porc din Spanea, la cuptior, cu ostoroi șiii...gata ! La năniță, fiecare la cășîli lui ! Nici nu se mai merită să te pui la 4 ace, cu trelingu ăl nou și cu crivata neagră, de la promoție.
    Stăteam și mă uitam siderat la ce am fo și ce-am ajuns: pe unul treboea să-l ridice fomeia de pe scaun, ca să meargă la pișu (n-ar fi exclus ca nu cumva să i-o și țină, ca să nu-ș facă nădragii în dungi), altul surd total habar nu avea despre ce discutăm, însă se hlizea și el ca proasta la ulă, cînd ne rînjeam și noi, iar cel mai simpatic, după ce a dat gata doo pahare rase de șpriț, a început să recite versuri, de-i sărea pilaful printre jinjii !
    Plus un amestec grețos de parfumuri, ca să se mai estompeze din putoarea de mortăciuni ambulante !
    Mă limitez să vorbesc doar despre camarazii tilicari ! Despre onorabilele duamne...da mai bine nu !
    Noa, fiecare cu ce a putut și cu ce a avut: unii cu pomeni, de la un etaj la altul, de m-am umplut de cornuri Sevăn Dei cu magiun, alții cu sf. Costică !
    Bănuiesc că și domniile voastre aț avut o zi mirobolantă și v-aț ciocnit OOle ! Știț voi.
    Văd că unii camaraz, care or făcut desenul cu Cioară, îș deapănă amintiri din vremurile cînd trăgeau cu okiul pe sub catedră, ca să-i vadă budigăile profei ! Care cică- citez, era făcută în ciuda ulei !
    Aici se necesită o mică erată: corect și normal ar fi *în ciuda puței* (totuși, să lăsăm ștromeleagul învîrtoșat pentru anii ce au urmat).
    Dar să nu divagăm și să ducem discuțiile în absurd.
    De remarcat că, în cîteva zile, se pune de încă 100000 la afișările de pagină. Asta e doar de kiki.
    Pace și respect !

    RăspundețiȘtergere
  26. @ifrim 22.05.2026, 05:40
    La : "Chinezării ar zice unii !Și totuși eu înclin să cred căci nu din patriotism lucrează chinezii astfel ci de FRICĂ!".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Ca să nu creadă lumea CĂCI ar fi vorba de'altăceva, să zicem CĂCI e vorba doar de ora "mică" la care s-a vorbit, oră mică la care unii încă "se doarme"!

    RăspundețiȘtergere
  27. Mnă dimigreața stimaț camaraz ! Și hop, hop, hop ! (chestiile cu crăcănato-bășînoș și aia cu ceoku, le lăsăm pe altădeat).
    Inițial crezui că-i sîmbătă, așa o liniște s-a așternut pă zonă, însă mi s-au dat unele explicații, destul de plauzibile, potrivit cărora *lumea e încă matoală, după sărbătorile de ieri* ! Acu nuș dacă *lumea* asta include, deopotrivă, ambele sexe, însă dupe observațiile mele matinale am concluzionat că băbătăile sunt mai prezente în decor, dăcît moșnegăraia prostatică !
    Camarazi, dar să nu divagăm și să ne ducem în absurd ! Ziua e lungă și avem timp suficient ca să ne spunem gîndurile !
    Deci, deocamdată, să ne rezumăm la un salut cordial: să trăiț ! Sau, mai pe otanește, am oroarea să vă salut ( a se observa că, la noi, urmașii dacilor liberi și romanizați cu forța de către Traian, care dupe ce că ne-a măcelărit , la propriu, acu îl preamărim prin imn de stat, deci la noi niciodată nu a fost bun și stabil ce a stabilit, cîndva, o generație; după un oarecare timp a venit o altă generație, care a schimbat totul, din temelii, ca de exemplu 7 imnuri, jde drapele) !
    Cineva mi-a recomandat să zmăngălesc mai puțin și să încerc să condensez unele idei, pentru că risc să devin plictisitor și nu mai știu cum. Voi încerca, însă nu chiar acușica. Cred că o să adopt stilul lui Ifrimea, adică doar propoziții simple, ceva de genul Geoane zugrăvește.

    RăspundețiȘtergere
  28. Așteptăm reacții și din partea domniilor voastre, ca să ne mai descrețim frunțile ! De ex. domnul camarade Leoane ar putea să ne destăinuie ce paranghelie a pușcat el ieri, de a răsunat Prazilia, din Drobeta la Careacal ! Ce mai, Mircea Dinescu e un biet coptil, cu Cetatea lui ! Îm și închipui cum a intrat la rupere cu fro 2-3 glăjuțe de o litră, de tescovea de corcodici, de a dat boală în asistență !
    E doar o ipoteză.
    Despre camaradele Akoarde nu are rost să insistăm a vorbi, întrucît, cam 3 zile, pînă îș scoate branula de reciclare a sîngelui din alcool, nu e disponibil. Adică aude, vede, suflă, însă nu poate mișca.
    Așa căci, să ne mulțumim cu aroganțele camaradelui Ifrimea !
    AMIN

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Cele mai tari 10 chinezarii facute din frica

      https://www.youtube.com/watch?v=yR0H7or1YYA
      ..e in lb.romana ca sa inteleaga si hartileristii cu falceaua si furcutza, ce frica si chinezarie tehnologica au creier

      Ștergere
    2. Vine un centurion la Traian:
      -Gata,le-am ars viile dacilor,ce facem acum?
      -Plantati corcodusi, sa vedem ce-o sa mai bea!

      Ștergere
  29. Unele abordări mi se par destul de interesante. Altele, puțin cam distorsionate, ca de exemplu o perioadă de absență mai îndelungată a camaradelui Akoarde, din anumite motive post Costică & mămica lui Ileana. Ambii împăraț. La Costică și cu Leanța mă refer, să nu se creadă că vb de Akoarde. De fapt ar hi un fel de blasfemie, întrucît domnia sa pornește de la nivelul de Zeu, în sus !
    Părerea mea.
    Asta din urmă, cu corcodelele, chiar îm place, ca să nu mai zic că e și de actoalitate. Fenomenul *corcodici* a fost dezbătut intens, inclusiv de către Dactăr Menghelea Miăiță 12, unul din cei 2 ofițiri dăștepț ai netulu- citez din Geoane Unu Prazilianul, zis și Zugravul Șmekermaistăr: *Leo și domnul doctor sunt ofițeri deștepți* !
    Cu respect, Ceakanău Bosketaru , zis și *singurul boschetar care a supraviețuit colapsului blogului de MH*- citat din Pitică Securilo-Păsărilă Cufurez.

    RăspundețiȘtergere
  30. Bună dimineața. Din nou. Și, iaca-șa se duce și tinerețea noastră ! D-aia e bine să ne avem ca frații, în această dimensiune.
    Bine, bine, acu să nu se creadă că chiar cu tonț ne putem înfrăți, forevăr ! De ex., cu Pitică Securilă, zis și Ciripoiul Cufurez.rom, eo nu m-aș putea înfrăți ! Și, dupe cum observ că i-o dau toți la temelie, dincolo, cred că doar cîțva năuci idioț s-ar putea înfrăți cu domnia sa !
    Jihad total peste drum, iar cînd spun TOTAL nu exagerez ! De peste tot și peste tot și-o fură Marinică Minte-ngustă ! Cap de coardă: camaradele Akoarde care, să recunoaștem, a prins o fantă de lumină favorabilă !
    Părerea mea.
    Însă, dăcît să umbli cu presiune în cap (iar ca să fim corecț, cu presiune în gaura din cap- vb lu Nea Stere), pe subiecte anapoda, mai bine e să-ț descrețești fruntea, cu cîte o glumiță, ori o snoavă, sau un banc !

    RăspundețiȘtergere
  31. Vine vara, încep concediile ! Mulț n-au de unde, că e inflațea mare, așa că aleg să stea prin parcuri, ca musca pe cîcat (expresie care face referire la comportamentul natural al muștelor, care sunt atrase în mod irezistibil de materii organice în descompunere și fecale. Pentru muște, acestea reprezintă o sursă bogată de hrană și un loc ideal pentru a-și depune ouăle. Pentru tilicari, reprezintă un mediu propice de a-și depune năucelile, din borțile din cap. Sursa explicației: AI) ! Acu, ca să fim cinstiț, unii nici măcar pînă în parc nu ajung, ci aleg s-o ardă pe Cufurez.rom. Tot ca musca pe căcat.
    Vă rog să-m scuzaț abordarea, nu tocmai hacademică, însă destul de bine ancorată în tipologia graiulu nostru strămoșesc.
    Acu, dacă stăm să numărăm cît mai este pînă ne-o bagă...te-apucă deplesia ! Asta e, ne-au treboit, din nou, OOă fărbuite, ca alea de la Înviorare nu erau bune !
    Însă, cine a făcut Supraviețuirea pe bune în șicoală, se descurcă ! Ca să nu mai zic de camaradele Akoarde, care dupe ce intră în transă profundă, la el acu e luni, acu e luni ! Adică, la el timpul nu se scurge pe zile și nopț, ci direct pe calupuri de cîte 7 ! Apoi mai bagă o *Pufoaică* și, hop, încă un calup !
    Camarazi, o zi bună ! Și spor la zogrăvit coșmeliile ! Sau, la stropit corcodușii !

    RăspundețiȘtergere
  32. O doamna la doctor
    Doctorul:
    -Aici aveti niste somnifere.Sotul dvs are nevoie urgenta de liniste
    -Cand sa i le dau ?
    -Sunt pentru dumneavoastrā

    RăspundețiȘtergere
  33. Bună dimi ! (asta e loată de pe la unul dintre nepoț, nu avea el timp să ardă cuvintele în întregime).
    Să aveț o zi superbă, cu dă toate- știț la ce mă refer ! Știu că nu prea aveț timp, întrucît e zi de rugăciune și musai trebă să vă faceț prezența la biserică ! Ce să-i faci, asta e, rugăciunea fără popă, în zi de duminică, e ca un film porno, ascultat la radio !

    Pesea: văzui acu pe sticlă că un flobalist prazilian, de genul ng ng, și-a vopsit părul într-un albastru intens ( ceva între Blu de Frans și Azur), special pentru festivitatea organizată la primăria Vulvuței - decernarea a nuș ce premii de merit și bla bla ! Nimic anormal, zic eo, în raport cu dimensiunea borții pe care o are în diblă !
    Însăăăă...surpraizul s-a produs cînd a apărut duamna cu părul de foc, astfel încît, din vulcanul alb -albastru s-a produs o imagine perfectă de vulcan roș-albastru :))) (UE Steaua, UE Steaua, ole, oleeeee) !
    Noa, se mai întîmplă. Normal ar hi fost ca duamna Vulvy să-ș vopsască perul într-un alb strălucitor, însă mă gîndesc că nu toată lumea e căzută în freză, ca onorabilul fotbaliator de onoare prazilian ! Mă rog, ar mai fi (mă refer la chestia cu freza) ceva și pe dincolo, unde acu se dau lecții de prim-ajutor, în caz de sughiț ! Iar prostănacii de serviciu, în frunte cu eternul idiot Nea Basculă Pamfleșcarul de Oinești, bagă mare la pedale, ca să-i învîrtă ăluia contorul !
    Dar să nu umbrim frumusețea acestei superbe zile !
    Ceakanău.

    RăspundețiȘtergere
  34. În Mucurești a fost Noaptea Muzeelor. Și în alte orașe. Am observat că tot ce este MOCCA este frumos, extraordinar, mirobolant !
    Cînd e cu firfirei, îi cam doare pe romînistani la ceapkă de muzăie ! Mai bine bagă o bere și 2 mici din banii ăia ! Cum e gratis, cum îi pălește latura culturală !
    Toată lumea e fericită: nu se mai vorbește de inflație, de sărăcie, de prețurile care au luat-o razna, de carburanț, de corent și gaze, că nu avem zguvern, etc samd ! Deci, e bine și mumos. Ce demonstrații, ce greve, ce răzmerițe și alte mitinguri !
    E doar o opinie.
    Ceakanău Bosketarul

    RăspundețiȘtergere
  35. Dupa ce ma plimbai prin gradina de la tara, vazui ca nema cirese, visine, caise !
    In schimb am 7-8 pomi plini cu Corcoduse !
    Daca-mi spuneti si mie reteta pentru un rachiu de calitate, luna viitoare pun corcodusele la cazanul de 7 vedre !
    PS. Cele citeva litre de palinca de caise, le pastrez pina primesc actualizarea Soldei de Grad..😅

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Ioii!!...doamne feri!
      Adica le lasati nepotilor ?
      PS Cu atata 8imism sunt sigur ca o sa traiti 100 de ani fara RK
      Sanatate si "sa bateti suta" lejer !!!
      O sa ajunga glaja de corcodici la valoarea unui Macallan ca n-o sa mai aiba bani sa-l cumpere Mucifer,locuitor al Mucurestiului
      Na ! ca a iesit cu 3xM

      Ștergere
    2. Tăt mă scăpai emoțional pe mine, cînd văzui aia cu divulgarea rețătii ! Gata, zîsăi că mi-a pus Zeus mîna în cap și mă și închipuiam cum îm oferă el generosul Leoane cel puțin o vadră de holercă (dex Rachiŭ prost, poșircă) !
      Ț-ai găsit-o la zgîrie brînză !
      Aveam unul d-ăsta, prin șicoala care, atunci cînd primea paket de-acas, se ascundea în spălător și mățăgăia, pe ascunselea ! Tot de prin Prazilia !
      Las-o bro așea, dăcît să te încurci cu tescoveaua de corcodici, mai bine stai cu gîndul la actualizarea soldei de grad ! Ce stă să vină ! La pulivară !

      Ștergere
  36. Rupere nene, rupere ! Unul zis Muiangiu a luat nuș ce premiu la nuș ce mare festival de film, un fel de liga a 3a la flobal și se sparg toț în figuri, de zici că a regizat ceva Titanic, Stăpînul Inelelor, or Avatar !
    În fapt, o banală povestioară, în stilul Moromeții, cu buget de 2 bani ! A mai avut Muiangiu ăsta un film, ceva cu 4 luni și 7 zile, o glumiță la care n-am rezistat să mă uit nici măcar 5 minute !
    Cam ăștia suntem: Las Fierbinți, Tătuțu și, mai nou, Cămătarii ! Da buni și ăștia, cel puțin pînă nu s-o sesiza Vexlăr ovreiu, că și ăștia or fo ceva antisemiț !
    Ioi, doamne feri !
    Alah Akhbaru !

    RăspundețiȘtergere
  37. Mnă dimigreața, camaraz de la tăti armili, tătă specialitățili !
    Cineva a tras conclizia că tot pifanteria (cea care trage de puțe artileria) rămîne rejina rejinelor ! Cică degeaba dau ăștia cu bombardelele unii în alții, de ani de zile, că pînă nu intră pifa să facă ordine, treaba rămîne ca în tren. De ex., în Urkracina vs Rasiia, treaba asta zilnică cu bombardelele s-ar putea ca să devină așa de banală încît, la un moment dat, populația să se strîngă prin piețele publice, ca la un festival de artificii, cu Satane și alte Oreșnikuri ! Adică n-o să mai merge nimeni la concerte cu Ștefan Băinică, or Împodobește mamă bradu (ăștia mi-or venit în minte), ci la festivalul dronelor Șahed !
    Î ?
    Însă, de la intenția unui salut de dimineață, parcă am divagat prea mult ! Cineva ar fi tentat să -mi zică: du-te bă tataie la culcare că ai început să delirezi !
    E o ipoteză.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. 'Neața camarade, ai făcut oki?Ești viu?Miști?N-ai încâlcit fortonașele peste noapte?

      Ștergere
    2. @pmt zis si : e o ipoteza
      in alta ordine,ca idei n-am
      io deja am fost tentat
      -"du-te bă tataie la culcare că ai început să delirezi !"
      Buna ipoteza! ..aia de la sfarsit 😁
      .....da' avem si pentru(@-asa e mai tefelistic) ifrimea ,niste chinezarii vechi de fo 3-4 ani la ei,dar "SF" la noi.....
      https://youtu.be/u9Ji_p0ODKk
      Sigur sunt facute cu multa frica, chiar cu groaza, cum s-ar zice 😉😁🫡
      Cum zic unii rau intentionati :ioropa a ramas doar un fel de muzeu in aer liber,plina de cetati,castele si palate.Si cam atat
      Si nici macar nu prea mai are vizitatori "muzeul" asta ca e plicticos ,depasit,si din ce in ce mai murdar....iar resurse ciu-ciu!...."ca colonii nu mai este".Sau est(e)!rumunika?.....aia mai la est, se lasa greu jefuiti

      Ștergere
    3. Acest comentariu a fost eliminat de autor.

      Ștergere
    4. Akord:
      ..da'.. ce "spui".., dacă "colonia" asta.."estică" = aparent a celor care.."ne dau"..€uroi.. care apoi , "în mare parte" = ajung = "ff." posibil (!!)..dincolo'.. mai la "estul".. "Vestului" = care este/suntem.."noi"..!, și asta, de ani de zile, susținând astfel.. CONTINUITATEA (!) la PUTERE ..din "dec...'89..".. încoace, cu "PREȚUL".., printre altele.., a "marelui deficit bugetar"..👹🤔😜‼️

      Ștergere
  38. Pesea: vrusăi să caut o rațetă pentru camaradele Leoane, ca să-ș facă borhot de corcodele, însă, nici nu tastai bine subectul pe goagăl, că și îm dădu răspunsul AI ! Tot ce trebă bro, culegere, fermentare, fierbere, bla bla ! Ba și prețul pe litru (nu pe rahatul ăla de litră) ți-l dă ! Neactoalizat cu inflația și cu indicatorul național al prețulu de consum (ceva de genul), însă e pe felie AI ! Am impresia că rachiul de corcodele (sau apa de gură, după anumite clasificări) o să devină mai scumpă dăcît Gionii Ualcăr ! Că, pălinka, cică dăjea bate la cur scotiș uischi ! Eo folosesc pălinca doar ca diluant și ca să-m spăl pensulele de vopsea ! Cineva mi-a spus s-o pun în rezervorul lemozînei suv, că o să prindă 160 fără să pun piceru pe accelerație !
    Așa că rămîn doar cu gîndul la cei 5-6 corcodei ai lui Leoane, supraîncărcaț de fructe. Și la SF neactoalizată.

    RăspundețiȘtergere
  39. La: ifrim25.05.2026, 09:12
    'Neața camarade, ai făcut oki?Ești viu?Miști?N-ai încâlcit fortonașele peste noapte?
    =======================
    Nu bro, că le legai bine cu sîrmă și strînsăi fest cu patentu ! Ploasca se cam bălăngăne, da o țin ca pe porthartă, ca pe vremurile cînd, în fruncea plotonulu hiind, dădeam comanda *La fugă băăă* și nu mă mai opream 1-2 km !
    Ce vremuri bro, ce vremuri ! Sarjentu, care-mi ierea locțiitor, tot urla în spatele mea: toa lent, mai ușior, că am mai pierdut 2 pe traseu ! Și tot așea, de ajungeam în poligon numa eo și încă fro 3-4 ! Și să vez nineacă cînd mă turnam la cazearmă ce utaif loam de la șăfu de companie: că ce deplasare a fost aia, că ce e cu debandada asta la mine în subunitate, că dacă i se facea vreounuia rău și sufla în veioză și dă-i și dă-i... și dacă ajungea la eșalon și moaaaaa, de nu se mai oprea piticania ! Că la Spartachiadă cînd a treboit să merg, ca să reprezint rejimentu, m-am dat lovit în aripă și dă-i ! Iar dracii se cîcau pe ei de rîs, cînd mă vedeau în poziția ghiocelulu, tot repetînd: țeles toa lent majeor, țeles toa... Iar piticania se nervoza și mai tare: ai înțeles pe dracu băi locotenente ! Și cam atît, că aveam pile puternice la șăfu de pecerea, de ținea ăla la mine de zici că eram un ou Faberj ! Eo îi aduceam calificativele Manga cum Laude la IPI de partid și discuțiile recapitulative ! Cînd loam cuvîntul, muțea întreaga asistență iar ăla de la Comitetul Politic Superior, venit să asiste din partea eșalonulu, făcea okii ca Smeogăl din Stăpînul Inelelor ! Pfoaaaa, crecă juma erau baliverne ce scoteam pe gornău, însă le împănam cu fel de fel de teze și direcții de acțiune, cu citate și alte îndemnuri de cădeau toț pe spate !
    Camaraz, unirea dă puterea ! Deci să ne unim !

    RăspundețiȘtergere
  40. https://mmuncii.gov.ro/ministerul-muncii-familiei-tineretului-si-solidaritatii-sociale-a-publicat-proiectul-legii-salarizarii-pentru-personalul-platit-din-fonduri-publice-respectiv-grilele-de-salarizare-si-calendarul-de/

    RăspundețiȘtergere
  41. https://mmuncii.gov.ro/wp-content/uploads/2026/05/Anexa-VI-reglementari-speciale-20-mai-2026.docx

    RăspundețiȘtergere
  42. Mnă dimineața camaraz ! Onorabili camaraz ! Și săr-mîna distinselor doamne, care stau cu geana pe mișcările de ici șa, ca pe botelie (ăjdea care v-aț născut cu netu-n mînă habar nu aveț care-i faza cu botelia) !
    De multă vreme nu am mai văzut un ceriu bleo siel perfect ! Niciun nor, nicio dîră de chemtrăil, de la cioroiplane !
    Păcat că am fo atenționat, cînd mă îndreptam ostășește spre leaptoapă:
    - Unde mergi ?
    - Păi am ceva de rezolvat
    - Vezi cum o rezolvi, că az avem treabă ! Grije mare, că te verific !
    Pfoa, nici Ceistul rejimentulu nu mă monotoriza în halu ista !
    Asta e. De monotorizat, mă verifică prin termediari, ceva de jenu: ia vez ce mai scrie tac-to pe blogul ăla, că iar stă cu orele p-acolea !
    Să vez ce-m crește inima, cît bostanu, cînd primește pe Oazeap confirmarea de OH (Oceni Harașo, similarul lu OK). Sau, mai bine spus, emojiul cu deștul mare în sus, ceva similar ca la luptele cu gladiatori din Coloseum: deștu-n , trăiești, deștu-n jos...te-ai ars cu bloaga !
    Ne *auzim* mai pe la prînz.
    Șforța fie cu voi ! Al bi bec, cum ar zice Șvarțănegăr !

    RăspundețiȘtergere
  43. Neața camarazi de alalante arme în spețial cei de negru!

    RăspundețiȘtergere
  44. @MA, asa dar si prin urmare, in noul proiect de lege, valoarea de referinta nu este 4325 lei ci 4100 lei, iar soldele de grad vor fi putin peste cele din OuG 26/2024 !
    Dar gradul de Maior (ce tineri eram odata 😅) va avea aceeasi valoare ca si Lt.col.=2870 lei, o frumoasa crestere de la 2607 lei!

    RăspundețiȘtergere
  45. @MA , zi-mi te rog dacă în acest moment de sfârșit de MAI 2026 , Legea 153/2017 este aplicată în TOTALITATE pt. MFA ?

    RăspundețiȘtergere
  46. @Leo 26.05.2026, 21:07
    La : "@MA , zi-mi te rog dacă în acest moment de sfârșit de MAI 2026 , Legea 153/2017 este aplicată în TOTALITATE pt. MFA ?".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Aplicarea (in totalitate) a l.153/2017 ar fi insemnat ca " salariile de bază, soldele de funcție/salariile de funcție și indemnizațiile de încadrare se stabilesc prin înmulțirea coeficienților prevăzuți în anexele nr. I-VIII cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare." (***art.12 (2)/l.153/2017***). In plus si stabilirea celorlalte elemente ale salarizarii pe baza celor stabilite conf.art.12.

    Pina'n prezent, la nici vreo categorie de salariati (inclusiv la militari/politisti) nu s-a aplicat in intregime l.153/2017!

    Pentru unele categorii de salariati s-a ajuns, mai devreme sau mai tirziu, abia la soldele de functie/salariile de baza prevazute pentru anul 2022 (***care nu erau stabilite prin inmultirea coeficientilor cu sal.min.brut pe econ.***).
    Prin unele "masuri" punctuale si pentru unele parti din categoriile de salariati s-a ajuns la salarii de baza/solde de functie mai mari decit cele pentru 2022... dar in niciun caz egale cu nivelul pentru "coeficient inmultit cu sal.min.brut pe econ"!.

    RăspundețiȘtergere
  47. Bună dimineața !
    Fără a face un studiu aplicat, am observat două curente distincte. Mă rog, cam 3.
    Primo reprezentat de către camarazii cărora li se rupe de cuantumuri, creșteri, rașketări și alte legislații în domeniu. Această categorie de onorabili camarazi a ales calea cunoașterii universale, a descărcărilor informaționale și, mai ales, a celor emoționale, separîndu-se total de portofel și firfirei ! Camaraz cu care te mai poț rîde, ori mai poț face un schimb rețiproc avantajos de mumu-mumu/aroganțe.
    Secundo este curentul camarazilor care, dimineață, prînz și seara au starea existențială marcată profund DOAR de firfirei, fiind legaț ombilical de portofel. De fapt, acești distinș camaraz respiră numai prin portofele/cardosane, iar salutul lor firesc s-a metamorfozat din *Bună dimineața*, în * Cînd ne-o bagă* (cu toate variantele ce derivă din această formă: ne-o mai bagă, cum ne-o bagă, cît ne-o bagă, samd).
    La al 3lea curent nu aș dori să fac comentarii. De fapt, s-au făcut suficient de multe observații și recomandări de-a lungul timpulu, de văd că pînă și onorabilii camaraz care au tot încercat o eventuală deznăucire a lor, s-au plictisit și s-au lăsat păgubaș !

    Pesea: ar mai fi și categoria diliilor luaț în freză. Aici comentaț domniile voastre. Că eo nu mai am tîrcoale.
    Zeița păcii- PAX să vă aibă în pază și ocrotire !

    RăspundețiȘtergere