Pagini

27 mai 2026

FĂRĂ EFECTE ASUPRA PENSIILOR ÎN PLATĂ

 





Dac’ar fi sa fie, cam asa ar arata rezultatele comparind cuantumurile din aprilie 2026 cu cele din ianuarie 2027...

Cuantumurile maxime:
- pentru functii prevazute cu gradul maxim al corpului de militari, pentru cele doua categorii – comanda, respectiv executie
- adaugare 0,4 la coeficientul din lege (art.3 (5)/anexa VI/ proiect de lege)
- vechime peste 21 ani
- sporuri de maximum 20% din SF

Cuantumurile minime:
- pentru functii prevazute cu gradul minim al corpului de militari, pentru cele doua categorii – comanda, respectiv executie
- fara activitati din art.3 (5)/anexa VI/ proiect de lege
- vechime sub 3 ani
- fara sporuri

Probabil de aceea si MApN si-a propus sa formuleze și sa transmita propuneri și observații în cadrul procesului interinstituțional de consultare...

https://www.mapn.ro/cpresa/19265_informa%C8%9Bie-de-presa

 








141 de comentarii:

  1. Se pare ca chestia cu hotarirea MApN de a interveni cu "propuneri și observații în cadrul procesului interinstituțional de consultare..." la proiectul legii salarizarii este din cauza scaderii puternice a soldei nete a celei mai mari functii de la categoria "functiilor cu comanda"...
    Acelasi lucru l-a patit si gl.Ciuca (sef al SMAp.) in ian. 2018 cind, la trecerea pe l.153/2017, i-a scazut puternic solda neta din dec.2017! (*** de vazut noile fotografii adaugate articolului***).

    RăspundețiȘtergere
  2. @Leo 07.06.2026, 14:05
    La : "@MA ,
    Spune-mi te rog , cum se penalizează în prezent , stabilirea pensiei anticipatăe în sistemul public de pensii ?".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Art.58/l.360/2023
    https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/276927

    Art.31 - 35/Norme aplic.l.360/2023
    https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/279549

    RăspundețiȘtergere
  3. Vă salut,

    @ pmt 08.06.2026, 19:39
    @ [...]Recomandăm domnulu coilinel Apevilă să umble nițel pe la arhive, să pregătească TABELA V7.

    Ar fi de râs, dacă n-ar fi de plâns.
    Dacă aș fi avut convigerea că ar fi existat o probabilitate, măcar de dimensiunea organului genital al furnicii, ca să se materializeze RK-ul într-o lege publicată în Monitorul Oficial, deja ați fi avut materialul "TABELA V7".
    Făcând doar speculații, mi s-ar părea incorectă atitudinea de a da speranțe deșarte unor oameni care vor rămâne doar cu onoarea "nereperată".

    Probabil că domnul Mitica Martiniuc (Mosmartin16@gmail.com) a încercat să mai dezmorțească atmosfera, care atmosferă cam lâncezea ca morsa pe banchiză, și a publicat dom' Mitică un algoritm de calcul ipotetic:

    https://www.huhurez.com/2026/06/se-reexamineaza-plx-5402024-in-camera.html?showComment=1780931814110#c7841034712977506338

    Rezultatele calculelor dumnealui s-ar putea să fie încurajatoare pentru mulți pensionari militari însă eu sunt foarte sceptic că s-ar petrece așa ceva în realitate și într-un viitor cât de cât apropiat.
    Nu intenționez nici să infirm și nici să confirm respectivul raționament.
    Poate că vă mai aduceți aminte de "momentul înălțător" povestit de col. Hathi, povestea cu ruperea, la propriu, a tastaturii când a văzut algoritmul de calcul folosit de CPS la aplicarea impozitării progresive. De atunci am încercat 5 tastaturi dar nici măcar una nu se apropie de comoditatea de tastare a celei zdrobite.
    Am vrut să spun că producerea de speculații pe tema RK-ului am ajuns să o consider o activitate dăunătoare sănătății mentale și chiar fizice.

    Sănătate să aveți!

    Cu respect,
    APV_rz

    RăspundețiȘtergere
  4. Camaraz, tovarăș !
    Cutremur cu magnitudinea de 8 pe scare Rihtăr și cu epicentrul chiar peste drum, în Groapa cu Idioț !

    Cineva, cîndva, scria următoarele cuvinte înălțătoare, citez:

    *Acest blog reprezintă imaginea și punerea, totodată, în pagină a nemulțumirilor, inechităților, nedreptăților suferite de pensionarii militari ca urmare a percepției eronate de către politicieni și societate a privațiunilor militare. (...) Blogul (Cufurez.com -na), în sine, reprezintă un mijloc de descărcare a emoțiilor, a urii împotriva mediocrității politice și a ,,dolului" (vicleniei) celor care din diferite motive nu au putut să treacă baremele impuse pentru a accede în sistemul militar. Acest blog (Căcărez.com- na) reprezintă speranța noastră spre mai bine, spre dreptate și adevăr.
    Cred că Pamfletul, Mitocănia și Trăncăneala fără rost a unora, pe scurt PMT, nu determină un om serios să ,,ia aminte" de cele prezentate pe diferite boguri.
    27 ianuarie 2026 la 20:34
    (încuiat citatul din onorabilul Gion-fără 1)
    ==============================
    Pînă aici totul în regulă. Ba chiar am și comentat constructiv și concret (citat din MoșMartinică zis Tiriplică Cap de Cretă), la timpul respectiv.
    Acu, la întoarcere de la o benefică și plăcută primblare prin parc, ocazie cu care am făcut și 2 tracțiuni la bara fixă (fără să scap presiune necontrolat), am nimerit dintr-o regretabilă oroare în Groapa cu Tau Majuri, garnisită cu oareșce claudioț, cu ifose de Mari Juriști Muiști Triști, de tipul ălora care cară cu copii-peist fragmente de texte de ici-colea !
    Să mor !
    Să fac infract miocardanic, de zîsăi că a reapărut MeHașul, în cele mai bune zile de glorie supremă, pe care le-a cunoscut !
    Pur și simplu era să chem SMURDU !
    Camaraz, ca să nu bat apa-n piuă, adică fără rost (ca să înțăleagă și camarazii Dactăr Menghelea și maiur ing Leo, care au avut unele probleme cu deslușirea expresiilor *reperat vs reparat* și, respectiv *Pefeleu vs tefelei*), voi încerca să redau mai jos, anumite fragmente de descărcare informaționalo-emoțională ale unuia intitulat *COCO*, probabil și domnia sa fiind absolvent la drept, la Șprițu Haret, într-o joi, ca și onorabilii Pitică Securilă & Moșuku Martinilă !




    RăspundețiȘtergere
  5. Continuare:

    Iată !
    Comentariile ulterioare vă haparțin !
    ======================================
    coco
    (.....) Nu te contrazic, in 35 ani de catanie am intalnit tot felul de ,,animale,, lipsite de caracter dar, si slab pregatiti profesional. La scurt timp, dupa ce am iesit la pensie, acestia au ajuns la butoane si si-au aratat adevarata fata. Subofiterii (unii dintre ei, sa nu se inteleaga ca am ceva cu acestia), au ajuns ofiteri peste noapte (avand studii la Universitati particulare care nici nu aveau autorizatie de functionare), au fost incadrati tocmai la Directia Financiara. Cei care au ajuns generali, au facut jocul politicienilor, nu au miscat cu nimic pentru colegii lor rezervisti. Grija acestora a fost sa schimbe modul de calcul a pensiei pentru ca Ciuca si generatia lui sa iasa cu pensii substantial mai mari decat cei iesiti inaintea lor. Obiectivul de la varful armatei a fost si este sa se traga de timp ca vechea generatie sa dispara pe cale naturala. Sindicatele la randul lor, au mimat ani de zile ca sunt preocupati sa rezolve inechitatile din sistemul nostru de pensii. Cat despre ministrii aflati vremelnic la conducerea ministerului, acestia au facut doar promisiuni si jocul guvernului. *

    Pînă aici pare că totul este în regulă cu maimuțoiul ! Însă, pac-pac, și-i pocnește o lampă:

    *Slobo-zi-m-as pe mama lor, Alba ca Zapada, si pe cei sapte pitici nefricosi si sifilitici care i-au dat la biip ...uci si a scuipat asa idioti. Sa le dau bucati de biip...litoris alterat si sange din toate maternitatile din Bucuresti. Sa le indop p--a-n biiip...ur pana o sa faca ocluzie intestinala. Vedea-le-as mamele si amantele chinuite in paturi de hotel. Erecta-mi-as biip...la in esofagu mamelor si amantelor lor. Sa dea Dumnezeu sa ii vad pe toti avortonii turati la maxim la Gherla, sa le dea la biip... ur detinutii si sa mearga in patru labe. Baga-mi-ar limba-n gaura biiip ...urului ca sa-mi gadile hemoroizii. Sa suga biiip ...ula la negrii pana se albesc. Usca-mi-as izmenele pe fata lor de avortati.
    (...) am simtit nevoia de a ma descarca.*
    joi, 11 iunie 2026 la 16:11:03 EEST
    =================================
    Î ?
    Cu drag, al dvs Ceakanău Bosketarul

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Pesea: este că descările informaționalo-emoționale ale domnului COCO se pliază perfect pe cerințele blogulu ?
      Ca să nu mai zic că interferează excelent cu valoroasele alegații ale celor 2 titani în jurisprudență constituțională, respectiv onorabilii Pitică Securilă& Cap de Cretă Martinilă, precum și cu textele de o inestimabilă valoare ale basculangiului din Onești & Felcerului Emoji Călin File de Prostie !

      Noa, acu să nu creadă cineva că nu sunt nostalgic și că nu mă roade un dor nebun de vremurile MeHașului !

      Pesea: mie-mi plac și mesajele care vin la adresa descreieratului zis COCO, în deplin acord cu cerințele Cufurezului.năucom ! Nu dijeaba se lăuda onorabilul Căcărează că, în fiecare dimineață, biroul de presă al ministerulu dezbinării naționale face o mică revistă a blogulu căcăreț, pe care i-o prezintă deîndată domnulu ministru !
      Așa da, ce să mai zic !
      Iată și asistența:
      ==============================
      micutzul
      În sfârșit un militar sadea care simte și vorbește ca un ostean! Așa Coco dă-le tată, din suflet și cu koyul plin! 😀
      joi, 11 iunie 2026 la 16:59:31 EEST
      ==============================

      Î ?
      Mai lipsește o puturoasă de-a camaradelui Catană, cînd se află în gradul 3 de absorbție de etilenă și se-nchide cercul !
      Ce mumos ! Ce constructiv !
      Aloooo, domnu Mlaudiuuuu !!!! Carineeee, bro Pitică, ce făcuș nana !?

      Ștergere
    2. Te-ai născut în vremuri tulburi!

      Ștergere
  6. Stimaț foști tovarăș de arme !
    Nu cred că s-ar mai impune să aducem de la Cufureață asemenea mizerii pe aici și că ar trebui să ne vedem de lucrurile agreate de cerințele acestei platforme ! Aș vrea să scriu mai multe, însă iar o să sară Akoarde de cur în sus că iar îi ventuzez găoaza lui MAGA ! Lucru care nu ar fi prea departe de adevăr. Cel adevărat, se subînțelege.
    Însă, dacă tot am analizat nițel profilul psihotic al acestui nefericit intitulat COCO, eo prepui să ne și distrăm nițel. Tot cu psiho-cucu la balcon intitulat COCO !
    Ia, ia, păzea că vine:
    ===========================
    coco
    Pentru micutzul spunea...
    Stai linistit, cei doi dinozauri invocati de tine nu vor prelua nicio asociatie, nu au de ce sa o faca, jigodiile au sacii in caruta, pensiile lor depasesc 20.000 lei. Cat au fost activi, nu au facut altceva decat sa ne ignore, sa ne dea m--e pe fata. Toata viata am fugit de prostie si fudulie , dar acesti doi cimpanzei le-au avut pe amandoua . Sa le moara moara mamele si nevestele lor calcate cu tractorul de Michael Schumacher. Acesti rahati cu girofar (si nu numai ei), si-au urmarit interesele proprii. Toata generatia lui Ciuca (sconcsul impaiat, zis si putulica de sobolan pansat), ne-au mintit cum au stiut ei mai bine, iar noi am pus botul la promisiunile desarte pe care le facea la intalnirile cu sindicalistii rezervisti. Pentru binele pe care ni l-au facut, eu personal, le transfer sifilis ,ciuma si SIDA din contul meu in pi-da mamelor si nevestelor acetor nemernici. Toti nemernicii care ne-au sabotat, sa ne manance stuful din Delta Curului. Hahalerele, sa ne linga din cinci in cinci minute in cur pana o sa avem orgasme anale.
    joi, 11 iunie 2026 la 12:08:24 EEST
    ============================
    Acu, zău că tre să recunosc că domnul nu e un oareșcare !
    Păcat că nu m-am intersectat cu domnul COCO mai pe vremuri, că aveam ce asimila de la domnia sa !
    Îm place cum abordează concepte noi, de-o încărcătură emoțională care pur și simplu te aduce la granița delirului, ca:
    - rahați cu girofar
    -puțulică de șobolan pansat
    -Stuful din Delta Curului, etc !

    De remarcat că aceste abordări merg la fix, într-o chimie aproape perfectă, cu conceptele extrinseci și intrinseci promovate de Marele MUIestru în legiferări Pitică Securilă și cu problematica a posteori susținută cu dibăcie de către celălalt mare Guru al Constipației, Martinică Puță Mică !

    Camarazi, am mai rîs, am mai glumit, însă, de această dată chiar că trebă să invocăm ajutor divin, de la Zeii Universulu ! Sau, ajutor medical, la 112 !

    Vă pupă mojiu pe jinjii ! Și mulțumesc dragule, cum ar zice camaradul nost dăștept și frumos, maiur ing.bib. (SSP) LEO ! Că, de Leon nu mai are rost să amintesc, întrucît, de cînd a dat cep la glaja aia de o litră cu zamă de corcodici, zici că e în comă profundă !

    RăspundețiȘtergere
  7. Am înțeles, toată lumea e cu geana pe teveu, la flobal !
    Biansiur, cu petul de Ciucaș ( 2,5 l la preț de 2 l) la purtător !
    La următorul CM de flobal voi fi cîșligătorul pariului pus cu domnul Leo. Adică mă încăpățînez să demonstrez că și peste 4 ani încă vor mai exista varșoviști !
    Iar alții se vor încăpățîna, la rîndul lor, să demonstreze intrinsec și extrinsec că proiectul Pelicsului 540 va trebui reanalizat cu celeritate, ca o cerință apriori prevăzută de constituție !
    Ce mumos și înălțător !

    Hai RO, hai Hagea !

    RăspundețiȘtergere
  8. M-am edificat cu Păduchele mic și tâmp ! La cât de mult scrie și numai tâmpenii, e clar că omu' e defect și are nevoie de doctor la mansardă ! Nici nu mai contează ce guiță idiotu' babalâc pentru că este mult mai important să relaționez cu oameni cu care pot dialoga civilizat și de la care pot și învăța lucruri interesante. În consecință, nu voi mai pierde vremea aiurea, intrând pe blog și văzând dejecțiile acestui boșorog frustrat și nesimțit. Probabil așa va fi până când moartea îl va lua. Sănătate multă camarazi.

    RăspundețiȘtergere
  9. Camaraz, involuntar, tre să recunosc că a început să-m placă acest domn COCO, posibil Cocolino de la SCMD !
    Este adevărat că narativul domniei sale nu se potrivește prea bine cu cel al distinsului polițian Cap de Cretă MoșMartinică, însă domnul Coilinel (că și ăsta cică e coilinel) are un discurs bun și plin de descărcări emoționale ! Ceea ce, ar fi aproape imposibil din partea unui camarade ca...să zicem Ifrimea, că ăsta mi-a venit în minte, care se cam poticnește în potrivirea cuvintelor în propoziție ! Chiar și simplă, fiind ea !
    Să urmărim:
    ===========================
    coco
    Pentru Viorel.....
    Este adevarat ca mi-am propus sa fac cariera militara cand am iesit ,,cadavru militar,,. si pot sa spun ca am facut, am ajuns colonel. Ca sa ajung general, nu aveam loc de pupisti in cur, lingai de clante si limbi in urechi. Nu aveam nici pile. Nu am facut parte din categoria cadrelor prefacute, mi-am mentinut verticalitatea si le-am stat la multi in gat. Nu stiu despre ce dorinte vorbesti, nu am scris despre asa ceva. Am scris despre inechitatile din sistemul de pensii in functie de anul iesirii la pensie. Cred ca esti confunz, interventia ta nu este una fericita. Pentru sanatatea mea, o sa ignor prostia ta. Cred ca te-ai nascut pe strada, acolo unde au loc majoritatea accidentelor. Este inutil sa fac misto de tine, pentru ca ti-ar lua trei zile ca sa iti dai seama la ce m-am referit.
    joi, 11 iunie 2026 la 20:20:00 EEST
    ===================================
    Așa cevaaaaa....
    Am o presimțire destul de interesantă, adică, dacă acest COCO Magnificu îl va prinde-n plasă, pentru fro aroganță nefericită, (și) pe neomenosul polițian Martinucă, apăi s-a cîcat la semnal domn Cap de Cretă !
    Că, cu ăsta, nu merge cu caterinci de astea de 2 lei, de genul păduke mic, ori moșneag nesimțit samd !

    Domnilor, pînă cînd onorabila noastră clasă politică, susținută real de către colegii noștri activi (vorbesc de tilicari, nu civilii detectivi cu statut special și cu grade de pădurari) nu ne va/vor oferi motive concrete de analiză, bucurie, înjurături pe text de lege și alte calcule , eo prepui să ne rîdem !
    Așa cum ne-am rîs și cu Nea Stere !
    Restu-i poezie ! Mă rog, prin alte părț restu-i doar prostie !

    Camaraz, să fim mai responsabili.
    Cu respect, Mojiu

    RăspundețiȘtergere
  10. Remembăr ?
    * Ne apără Otaaaanu, nu mai avem nevoie de armată, suntem sub ombreeeelă !* (teze useristice & citate celebre Leanța Brosconi) !
    Noa, că amerlocii și-au cam loat jucăriile ș-au plecat. Și cioroiplanele, și bărcile, ba și submarinul ! Urmează tigaia de la Deveselu și...gud bai amore, ailăviu !
    Las că-i bine, cu o armată plină de papițoi și pițipoance și cu o rezervă în plin proces de muificare, e perfect antîilea !
    Ne-am dat foc la stuful din Delta Curulu, vb lu Coco de pe platforma de cultură, artă și știință *Cufurez.năucom* !

    Nu că ar fi o problemă cu frun deranj la graniță, însă ce ne facem fraților cu bunăciunile astea de emisiuni naționale, gen Mireasă pentru fiul meu, Schimb de mame și care dracu or mai fi !

    Rata inflației este de 11% ! La mai mare și viață lungă ! (vă-n gură de porcojani).

    Cu respect, Ceakanău

    RăspundețiȘtergere
  11. Îm place nespus că s-a instalat o ODM regulamentară, exemplară pe ici șa ! Nimic la voia întîmplării ! Un adevărat comandant acest MAGA !
    Mai știț ce scria la cărțulie (sau *stipula*, cum le plăcea unora să zică, ca să pară mai dăștepț în cap), aia roșie căreia îi ziceam, în ultima perioadă a ssmd Reghe-1, nu ?
    Că militarul tre să dea dovadă permanent de corectitudine, să aibă o comportare țivilizată și să-ș îndeplinească sarcinile la un înalt nivel calitativ ! Exact ca pe ici șa, nu ca pe dincolo, unde, pe afară-i vopsit gardu, iar în curte-i leopardu ! Știț ce zic ?
    Ca să nu mai zic că, potrivit lu Reghe-1 militarul trebă să dea dovadă permanentă de tovărășie ostășească, pe baza intereselor comune, atît la pace cît și la război !
    De aia tot zic că tre să ne înfrățim, chiar de mai suntem uneori și în război ! Mă rog, operațiuni speciale, că război e prea mult spus !
    De asta îm place mie pe ici șa ! Comandant hotărît ! Nu dijeaba scria la catastiful roșu că comandirul reprezintă unitatea pe care o comandă !
    Uitați-vă stimaț camaraz cam cum arată *unitatea* de pe ici șa, și cîtă destrăbălare e pe dincolo, unde, mai mult zici că-i un feliu de Batalion disciplinar de reeducare, sub comanda unui pierdut în spațiu ! Unul înjură, doi se bălăcăresc birjărește, alții îș dau foc la stuful din Delta Curulu, iar toate astea în timp ce unul ne explică despre problematica apriori a rezultatului acțiunii razelor de lună, asupra galoșilor de gumă, sub nemijlocita conducere a Bufnițoilui 2 !
    Asta e, nu întotdeauna e așa cum ți-ai dori, însă viața merită trăit !
    S-a demonstrat științific că homo erectus are o capacitate extraordinară de acomodare și adaptare la condiții fiziologice și de mediu noi ! Lucru pe care nu-l putem afirma pe deplin despre anumiț neandertalieni și australopiteci, nimeriți dintr-o regretabilă greșeală de sistem prin armata tilicară !
    Însă, să nu disecăm prea mult firul în 4 !
    Risc să fiu catalogat, din nou și în aceeași zi, că scriu doar tîmpenii, de om defect la mansardă, ca un păduke mic și tîmp !

    Camarazi, să dăm dovadă de tovărășie camaraderească, de solidaritate, grijă și apropiere sufletească, așa cum ne-au învățat discipolii noștri !

    SERVESC PATRIA !

    RăspundețiȘtergere
  12. Pesea: da, știu, acu o să vină rapid și camaradele adevărat Akoarde (considerat pe nedrept și nemeritat plecat la ceruri, de către necamaradele Pitică Securilă) ca să mă atenționeze că, dupe ce mă decuplez de la găoaza lu MAGA să-l anunț și pe el, că ar avea și domnia sa cîte ceva de spus !

    Oricum, țin să apreciez foarte mult efortul domnului Leoane, de a ne aduce în atenție bunătate de informații, la Leon12.06.2026, 13:00 trecute fix!
    Chiar sunt de reținut !

    Mulțumesc dragule !

    RăspundețiȘtergere
  13. Interesant!
    eu nu stiam ca COCO(a fost o "caco" tip COCO) are in dotare(el zice cont)urmatoarele:
    "le transfer sifilis ,ciuma si SIDA din contul meu ...."
    Io il felicit si-i doresc sa le pastreze sanatos.....ma rog a fost o figura de stil,ca logica zice ca n-are cum bre,n-are cum sa fi sanatos cu asa ceva in dotare/cont
    Oricum dom' coil. PMT ar trebui sa tina cont de faptu' ca COCO(iarasi caco...) se recomanda tot coil. precum pemeteaua.Oare o fi existand si functia de "coil.birjar"? sau fo functie de genu'?
    No mai bine nu ma mai gandesc ca asta e din alta dimensiune si nu vreau sa intru in disensiune.
    PS@Onorabilul PMT
    "Aș vrea să scriu mai multe, însă iar o să sară Akoarde de cur în sus că iar îi ventuzez găoaza lui MAGA !"
    In cazul in care se intampla poti fi sigur onorabile si mult stimate PMT
    ...te monotorizez 7/7 si 24/24 mai ceva ca in selepea

    RăspundețiȘtergere
  14. Nu pot să trec *mai departe* fără să mă tot impiedic de anumite chestiuni, din Groapa cu Claudioți !
    Un anume personaj Narcisă Benji(amin) publică un răspuns primit de la cabinetul duamnei Ramo, întocmit de către un consilier !
    Te ia cu lacrimi de fericire și cu sudoare pe șira spinării !

    Acu o să sară iar de cur în sus niște unii, precum că mă țin de ștokăreală ieftină și, dacă îs așa dăstept în cap, de ce nu fac și eo, însă nu vreau dăcît să subliniez că e doar o altă lugu-lugu, ciaka-laka !
    Vînturare de vorbe goale, ce din coadă au să sune ! E ușor a da răspunsuri, cînd nimic nu ai a spune !

    În altă ordine de idei, camaradele nost maiur ing. Leo și-a dat și el cu părerea despre o kikiță juridică !
    Au, aiț !
    Și-abia plecă maiurul, ce mai freamăt, ce mai zbucium, că se și găsi duamna Magda să-i dea o mamada, așa mai cu perdea !

    Dar, să nu ne facem falsa impresie că maiurul nost e vrun fătălău oarecare ! Bandit cum îl știm, și-a ales o zicală populară deosebit de relevantă cazului în discuție și a pălit ostășește drept în centrul țintei nr.10- mama și kopkilu:
    ===============================
    Leo
    @Magda , e simplu .
    Dacă cineva îți spune de ex. că ești curvă , iar tu taci , înseamnă că accepți că acel cineva spune sdevărul.
    Nu mai intru în detaliile juridice , că oricum le răsucești fiind convinsă de ce ai în minte.
    vineri, 12 iunie 2026 la 13:31:02 EEST
    =========================
    Î ?
    Este că e isteț maiurul nost ?

    Și ar mai fi și altele de spus, însă, între timp, s-a decuplat de la furtunul damijenei și camaradele Catangă/Iceparu/Monteoru/Țapinaru GP , care a reușit să-m întrerupă fluxul de absorbție informaționalo-emoțională !
    Știu domniile voastre cine e distinsul coilinel, cel de zicea că am păr pe limbă !

    RăspundețiȘtergere
  15. Lista finală cu propuneri în zguvernu oamenilor ploii:
    =========================
    https://www.stiripesurse.ro/lista-finala-a-guvernului-tomac-cine-sunt-ministrii-cu-care-premierul-propus-merge-la-vot-in-parlament_3894456
    ============================
    La Dezbinare Națională un domn de care nu am auzit pe nicărilea !
    Păi și normal, ar zice domnu Moș Martinică fără Frică, din moment ce numa măscări am în gaura dîn cap !

    Mie mi se pare un băiat giugiuc, adică în nici dOO luni vom fi reparaț RK ! Asta doar dacă se grăbește și nu apucă ciucajienii să-l îmbrobodească !
    De remarcat că are studii profunde la Universitatea *Nicolae Truțulescu* Mucurești- forma de învățămînt *Nicio frecvență*, absolvite într-o joi.
    Însă, așa cum am mai spus studiile la noi nu au nicio valoare ! Ce, Jiji Fekali nu a fost în comisia juridică a CD ? Noroc că l-au trimis la specializare la Gherla, că cine știe ce componență avea Cecereaua acu !

    https://www.libertatea.ro/stiri/cine-este-dan-neculaescu-propunere-ministerul-apararii-guvern-tomac-5771191

    RăspundețiȘtergere
  16. Breichin Niuz:
    Uniunea Salvaț Rozeta -----> mumu mumu ------>guv tolomac
    A dreq și mucușorii ăștia, i-au tras-o șăfulu !
    Not problem, mai au o încercare; să vez ce repede vor vota prepunerile, ca să nu-i dizolve ! Doar tragere de timp, conform unui plan drăcesc, ca să mergem mai departe cu porcojanii !
    Scuzaț, da nu prea mai am tîrcoale la ora asta și produc și eu ce pot !
    Cu alese sentimente de prietenie sinceră,
    Mojiu

    RăspundețiȘtergere
  17. M-a apucat si pe mine curiozitatea md.PMT si dadui pe la huhu.
    Daaa peste ce dadui acolo e de neinchipuit hai sa zic de necrezut,hai sa zic inacceptabil
    @PMT
    Va rog eu obsesiv-compulsiv sa faceti dvs onorabile si stimabile o analiza pe textul urmator si sa trageti concluziile finale despre ce,cine,cand ,de ce,cum si in ce fel...samd.Va prezint materialul "copiat in original"
    Astept cu nerabdare concluziile dvs

    "coco spunea...
    Pentru Cornelius Flavius Ifrim spunea...
    Va urmeresc de multi ani. Sunteti un personaj care va am la inima. Ca si Calinmihaib12, aveti un talent aparte in a va juca cu cuvintele. Ca si dumneavoastra , am fost la Canal, dar si la Casa Poporului. Suntem acea generatie care am participat la construirea Romaniei. Pentru talentul pe care il aveti, ar fi ok sa cochetati cu o publicatie care sa va publice articolele. Sunteti o somitatate in jocul cuvintelor. Va doresc mult succes.

    vineri, 12 iunie 2026 la 09:53:00 EEST"
    ...uneori mai uita sa foloseasca "pe care" da nu bagam in seama chestiile astea adresate unei "somitati" 😁

    RăspundețiȘtergere
  18. @pmt 12.06.2026, 18:13
    La : "Lista finală cu propuneri în zguvernu oamenilor ploii:
    =========================
    ...............De remarcat că are studii profunde la Universitatea *Nicolae Truțulescu* Mucurești- forma de învățămînt *Nicio frecvență*, absolvite într-o joi........
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Acea "universitate" este "N.TITULESCU"!

    Col. (SPP) Gh.TRUTULESCU a lucrat in echipa presedintelul "țapu' ", fiind vestit pentru participarea la felurite afaceri...
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Gheorghe_Tru%C8%9Bulescu

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Da. Da mie-m place să-i spun N.Truțulescu.
      Pe la începutul anilor 90 era un puhoi de tilicari care au aplicat la această școală. A fost și un scandal ulterior, întrucît nu avea nuș ce acreditare, de-au rămas tau majurii cu buza umflată, iar unora dintre lifițeri li s-au năruit visurile de a ajunge șăfi de direcții generale juridice și de creștere a calității vieții !
      Nu am mai prins aceste frămîntări majore ca activ, însă îm aduc aminte de ele, din bîrfele pe care le mai aveam la *una mică* !
      Pace !

      Ștergere
  19. Vă doresc o noapte bună și un uichend liniștit !
    Să fiț cuminț.

    Pesea: înainte de a închide ediția de seară. Dincle se pune la cale o acțiune de năuceală supremă !
    La prepunerea unuia, cică cei mai dăștepț 2 oameni în cap- domnul Dactăr Menghelea, zis și Călin File de Prostie & Moș Martiny, zis și Cap de Cretă, ar treboi să întocmească un proiect de lege, ceva, cu exemple concrete și constructive, pe care să-l trimită onorabilei duamne Ramo, că să ne repare RK în nici dOO luni !
    Nu mai am timp să dezvolt idioțenia, însă cred că ar fi bine să intervină cineva, în Groapa cu Claudioț, ca să atenționeze majurimea de p-acolea că, dăjea, ne-am făcut de cîcat în ultimii 7-8 ani, pînă peste cap !
    Bro, staț dracu la locurile voastre ! Cu sprijinul unor asemenea idioț, cu ifose de mari justițiari, am ajuns în căcatul în care se află azi sistemul de pensii !
    Bă ! Dacă nu vă puteț abține, legați-vă dreacu cu un lanț de coroliferu dîn sofragerie, ca să nu mai puteț ajunge la leptop și să împuțiți onlainul cu fel de fel de năuceli năstrușnice !

    Aș fi mizat pe mîna camaradelui Coco, însă a fost declarată persoană non grata.

    Pace și iubire !
    Ne vedem luni diMUIneață ! sau, chiar și MUIne seară, dacă astrele îm vor fi favorabile !
    Pup
    Cu respect și stimă, Mojiu

    RăspundețiȘtergere
  20. Mnă zioa camaraz !
    Doar să vă salut am intrat !
    Inclusiv pe camaradele polițoi MoșMartynus Bukovineanu îl salut cordeal !
    Fiind în curs de desfășurare a unei operațiuni spețiale, cu trupe în teren, nu am timp de aroganțe ! Ceva cu *de 7 ani*, cu pomeni și cîntări acapela prin țintirim ! Nu *7 ani în Tibet*, cu Bred Pit, ci cu *7 ani de la ușkeală*, cu Popa Ceapkă !
    Asta e, tre să execut întocmai și la timp ordinele șăfulu de stat majeor, responsabil cu Orificiul Cultu Erorilor !

    Pesea: popa Ceapkă ăsta, care va oficia cîntările- nu vă mint, crecă are 150-160 de kile, n-are gît și poartă cu el un corolifer în care, pe ușior, cre că intră toată apa din instalația mea de încălzire, formată din 4 corolifere și doo prosopare de baie !
    Dea dreq de mint !
    Bro, a treboit să-l duc dintr-un anumit punct A, în B ! Cu scaonu dat în jeos la max și total în spate, abia de-l îndesai în lemozîna mea suv, care are nijde dimensiuni destul de generoase (pfoa, da ce-m mai place chestia asta cu generosu: apartament cu suprafață generoasă, teren cu deschidere generoasă și tot așea ! numa zguvernu ăsta nu e prea generos, ca să ne-o bage, însă poate reoșim cu ajutorul lu Moș Martiny Bokovineanu, zis și Justițiarul Universulu, care dăjea lucrază la un proiect de lege GENEROS) !

    Cu deosebită considerație, Mojiu !
    Tilicari, să ne înfrățim și cu camarazii noștri cu statut spețial !
    Împreună vom fi mai puternici și vom înfrînge !
    Tilicari de pretotindeni, URNIȚI-VĂ !

    RăspundețiȘtergere
  21. @Leon 13.06.2026, 14:32
    La : "Pentru pensiile civile s-ar putea aplica indexarea prevazuta in Legea 360/2023, la Art.84:
    "(7) Începând cu anul 2025, procentul de majorare rezultat din aplicarea prevederilor alin. (3) - (5) nu poate fi mai mare decât procentul de creştere al veniturilor din contribuţiile de asigurări sociale la buget sau rata medie anuală a inflaţiei din ultimii 2 ani, indicatori definitivi, cunoscuţi în ultimii 2 ani anteriori, comunicaţi de Institutul Naţional de Statistică, situaţie în care se acordă procentul cel mai avantajos.
    (8) În luna iunie a fiecărui an, Consiliul Fiscal întocmeşte un raport referitor la respectarea regulilor de majorare a valorii punctului de referinţă, conform alin. (3) - (5), precum şi la eventualele abateri de la regula de majorare şi impactul financiar determinat de acestea. Raportul se publică pe site-ul Consiliului Fiscal."...!!".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Heeiii!
    De citit si:
    "(9) În situația constatării abaterilor prevăzute la alin. (8), autoritățile competente vor lua MASURI CORECTIVE PRIN MODIFICAREA CADRULUI LEGAL PENTRU A COMPENSA IMPACTUL FINANCIAR
    , în valoare actualizată netă, generat de majorările ad-hoc ale valorii punctului de referință.
    ...
    (11) În situația constatării DEPASIRII CHELTUIELILOR cu pensiile publice comparativ cu raportul la care face referire alin. (10), luate în considerare la momentul adoptării prezentei legi, AUTORITATILE COMPETENTE vor lua MASURILE necesare pentru REVENIREA la referința stabilită, exprimată ca procent din PIB, inclusiv de creștere a contribuțiilor de asigurări sociale de stat."

    RăspundețiȘtergere
  22. La: mos alecu13.06.2026, 20:26
    *Daca Onesti, jud. Bacau, este in Bucovina... atunci asa sa fie!...*
    =========================
    Vai, vai , măi draghe MAGA !
    Scrisăi undeva mai sus despre o posibilă acțiune pusă la cale pe *dincolo*, care trebă stăvilită ! (asear, mai spre noapte)
    N-am îndrăznit să aduc borhotul aici, pentru a nu ocupa spațiu inutil și m-am gîndit că okiu mnetale vijilent va da de respectivul comentariu, din Groapa cu Claudioț, de unde rezultă năzdrăvănia asta cu bukovineanul ! Pe care, mai mult ca evident, o bag doar așea, pentru impresie artistică ! Unii ar zice că ar fi ștocăreală ieftină și neconstructivă ! Da eo, băjeat condescendent și respectos, nu cred !
    Iaca:
    =====================================
    Viorel spunea...
    Domnule Moș Martin,
    Având în vedere că și dumneavoastră, la fel ca și domnul Col. dr. Calinmihai12, sunteți insistenți pe o anumită problemă atunci când vă trece prin cap ceva util pensionarilor de pe blog, eu vă propun să gândiți un proiect de lege cap-coadă (fără nicio modificare, doar copiat și trimis celor în drept; (...........)

    M-am făcut înțeles, Moșule Martin din Bucovina, sau trebuie să mai repet o dată?
    ................................................
    vineri, 12 iunie 2026 la 19:43:00
    ==================================
    Da nu-i bai. Și să fie clar, ”Buzăul nu e în Moldova și vă rog frumos să nu mă jicniț”

    Totodată, prepui să ne avem ca frații !

    RăspundețiȘtergere
  23. Vnimanie !
    Ahtung !
    S-a trecut brusc de la studii de constituționalitate intrinsecă a rezultatului devastator al razelor de lună, asupra galoșilor de gumă, la studiul dosarelor Răscoluției de la 89 !
    Nici nu s-a pîrțîit bine Păsărilă cu năstrușnicia, că i-au și sărit mușteriii să-i învîrtă contorul !
    Biansiur, ca de obicei, printre primii e și Dactăr Călin File de Prostie !
    Schiuz mi, da nu mă bag pe acest narativ, întrucît nu dețin date concludente ! Acest subiect, dezbătut de jde ori și în aula MH, era, în exclusivitate, în responsabilitatea lui Cezar Bulă Muci pi Kept, zis și Sarjentu Bulă cel Fără de TAB (în prezent stagiar la cazanul lui Kișă- secția 2 aprovizionare cu șmoală și monotorizare presiune de fierbere), care se lăoda cum dădea el cu alica el în teroliștii care *trăgeau din buzunare*, precum și în cei care *încercau să treacă fraudulos granița* !
    Însă, măcar a avut satisfacția că s-a plimbat cu Volga Neagră !

    Așteptăm cu nerăbdare depozițiile domnulu justițiar MoshMartty oneșteanu, cu mîna pe Blibia sfîntă !
    Adevărul și numai adevărul, așa să-i ajute Zeii Universulu !

    RăspundețiȘtergere
  24. A dreq păsări de pradă-n noapte !
    S-au tirat toț la cuibare, ca niște gobăi de Crevedia !
    Tocma cînd ieream și eo chitit p-o aroganță, cu camaradele polițoi BorșMartinică oneșteanu !
    Asta e ! Să ne mulțumim cu ce avem, cum ar zice alt polițoi- și ăla tot jurist-muist-trist de Șprițu Haret, intitulat PP !
    Noapte bună, somn ușor ! Și spor la huța-huța ! Atenție cum trageț la rame, să nu cumva să rămîneț încoțopeniț ! Știț voi, chestia cu captivus, așa cum a rămas camaradele Martinică Cap de Cretă, un feliu de Juristus-Captivus în hățișul Puleicxului 540 !
    PACE

    RăspundețiȘtergere
  25. Bună dimineața stimați pensionari MILITARI, în rezervă și în retragere (sper că ați sesizat sublinierea și că nu mai trebuie și alte explicații) !
    Sper să aveți o zi bună, cu vreme excelentă, cu odihnă și închinare din belșug-așa cum zice și Noul Testament !
    Pentru unii va însemna odihnă și rugăciune prin muncă. Muncă intelectuală mai exact, adică cu desăvîrșirea acelui proiect de Peleix, un feliu de lucrare a Domnului, care ne va aduce izbăvirea RK, în nici dOO !
    Martinului să ne rugăăăăm !
    HAMIN
    Camarazi, întrucît timpu-mi avut la dispoziție (similar *timp liber la dispoziția tilicarului* care era menționat în programul de pe Paleta Seseceului ) este cam limitat, întrucît azi particip la nuș ce pomenire, urmată de o retragere cu torțe la nuș ce crîșmă, va trebui să mă limitez doar la a vă da binețe, așa cum este normal între oamenii civilizați și educați, adevărate produse de valoare ale mediului cazon, așa cum numai în acest format poți găsi !
    Mucureșteni, oneșteni, dolhăsneni, mrașoveni și prăzărieni, SĂ NE UNIM !
    URA

    RăspundețiȘtergere
  26. @pmt 13.06.2026, 21:25
    La : "La: mos alecu13.06.2026, 20:26
    *Daca Onesti, jud. Bacau, este in Bucovina... atunci asa sa fie!...*
    =========================
    Vai, vai , măi draghe MAGA !.................................................".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Aha!
    Deci sursa informatiei a fost zicerea cuiva pe bloaga claudioata!...

    Ca sa-i acord prezumtia de nevinovatie zicatorului, presupun ca a fost inselat de sonoritatea din onomastica ucraineana a numelui "Martiniuc"!

    Numai ca, cu mina proprie si personala, respectivul zice " Eveniment găzduit de Mitica Martiniuc şi Pensionari Militari,din Apărare,Siguranță Națională și Ordine Publică.
    Onești, Bacău
    Grup · Membri ai grupului Pensionari Militari,din Apărare,Siguranță Națională și Ordine Publică."

    https://www.facebook.com/events/203543727135785/

    Pentru cei ce nu pot vedea facebuciul, de vazut fotografia adaugata dupa titlul articolului...

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Prea bun, prea ca la țară !
      Discutăm despre nimic.
      Un oareșcare Viurel a băgat o aroganță pe undeva, iar eo am preluat-o, așea la șto, ca un păduke mic și tîmp !
      Nuș ce vrei să demo, însă nu mă bag.
      Îi doresc sănătate acestui domn Martiniuc. Eo st pretin cu onorabilul Moș Martină zis Tartină .
      Distorsionăm discuțiile cu informații și demonstrații inutile. Ca să nu mai zic că, de cînd a intrat și Dactăr Menghelea, la rupere, ceva mai sus, m-am nuăcit conplect !
      FRĂȚIA DĂ PUTEREA !
      Deci, să ne avem ca frații !

      Ștergere
  27. @Calinmihaib12 14.06.2026, 01:51
    La : "Moshule:
    .. bate-te peste gu-rău.. cu ideea de.. " BACAU .. ➡️ .. BUCOWINA .. 👹‼️" (***la spusele mele cu "Daca Onesti, jud. Bacau, este in Bucovina... atunci asa sa fie!..." referitoare la pozitionarea Martiniucului in Bucovina***).
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Uăăăiii, nătăntolule, daca asta ai inteles, du-te si "produce-te" numai acolo unde esti apreciat la nivelul cifrimului!

    RăspundețiȘtergere
  28. Pesea: acu văz și eo ce-am debitat asear, dupe ora stingerii !
    Unu: cum dreq de nu eram la nănuță la ora aia și
    Doi: nesomnul rațiunii naște monștri !
    Ceva de genul.
    Însă, ieri e deja istorie ! Să ne înfruptăm din prezent, camaraz și să visăm spre viitor !
    Noa, acum nici visatul prea profund la nuș ce Peleics de ăsta martinicesc, de reparare RK, nu-i prea benefic, întrucît poate dăuna grav la neuron !
    Oneștiul e un oreaș frumos, curat, cu o geomorfologie impresionantă ! Deci, mai ieșiți și în natură, camaraz !

    RăspundețiȘtergere
  29. Camaraz, întrucît trebă să dispar, mă voi lăsa pradă destinului !
    Aveț grije cum păliț ! Mai cu milă, mai cu milă, camaraz !
    Pup.

    RăspundețiȘtergere
  30. Mnă seara camaraz, de toate armele, de toate specialitățili, din toată țara, din Dolhasca la Craiova, Din Constanța la Onești !
    Nicio Veștea nouă, nimic ? Sau Veștea e că sigur ăsta ne-o bagă, dacă tolomacii nu mai apucară !
    Noa, de data iasta putem fi siguri că noul executiv, indiferent de ingredientele acestuia, sigur va fi votat ! Nu-ș riscă ei, primii politruci ai țării, fotoliile, cabinetele, forfetarele, mașinile, șoferii, crăpelnița, afacerile, șușanelele, pensiile speciale, indemnizațiile, excursiile prin lumea largă, medicamentele mocca, relațiile, pițipoancele, etc samd !
    Abia așteaptă mafia lemnului, mafia balastierelor, mafia gunoaielor să se relanseze ! Ca în podul de piatră !
    Dar de ce să stricăm frumusețe de sfîrșit de zi ! Noi, cei ce așteptăm cu sufletul la gură un RK izbăvitor vom rămîne, forevăr, prostănacii de serviciu ai națiunii ! Mă rog, o parte dintre noi, destul de consistentă, cacum ar hi camarazii- un ex. aleatoriu, Akoarde, ori Ifrimea, sau Moș Martinea, care le au mici-miiiici, cît niște puțe de fornici !
    Să sperăm că Zeii cei Buni ne-au auzit rugămințile și le vor lumina mințile celor 2 titani într-ale legiurii: Mărețul Bufnițoi & Titanicul Martină Marțafoi !
    ALELUIA și AMIN !

    RăspundețiȘtergere
  31. Văzui niște ciudățenii, în ceea ce privește participantele la această ediție a CM de flobal !
    Printre ele, o țară (!) intitulită Curacao/Curasao !
    Sincer ? N-am auzit de Curcacao asta pînă acu ! Știu doar de hitul ăla Cucaracea, de de Curcacao n-am aozit ! Însă, niciodată ne e prea tîrziu.
    Acu, ce să zic. S-ar putea să hie și prin Curacao asta frun pmt/ceva similar, care să nu hi aozit nici el veci de Romînistan !
    Tot ca o ciudățenie mi se pare și participarea unor țări din zona bananieră, ( Insulele Capulu Verde, etc), în timp ce Italia se uită la tembelizor !
    Bine, bine, și participarea Romînistanului ar fi părut o glumă proastă, avînd în vedere că, contracandidații noștri- adică turcaleții, care s-au calificat, și-au furat-o cu strigături de la papuașii australieni !
    Așteptăm cu emoții și alte evoluții surprinzătoare: Panamea, Cote Divoar, Curasao și, mai ales, Haiti !
    Asta e viața !
    Ar treboi regîndit sistemul de participare, adică țări ca Brazilia, Germania, Italia, Arhentina și altele, care au cîșligat Cupa di Kieli cel puțin o dată, să aibă participarea asigurată dîn orificiu !
    Doamne, da ce prostii pot să debitez !
    Se vede că m-am tămîiat de tot, cu fum de ăla de cădelniță, pe la biserică !
    Mai bine să-m revin și să revin la ce mă pricep eo cel mai bine, adică la menținerea coieziunii de grup, cf. cerințelor !
    SERVESC PATRIA

    RăspundețiȘtergere
  32. @Leon 14.06.2026, 16:59
    La : ""Graba strica treaba"...??
    https://www.stiripesurse.ro/nicusor-dan-a-semnat-decretele-desemnarea-lui-eugen-tomac-revocata-adrian-vestea-desemnat-oficial_3894862 ".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    E niste baieti tare dusi cu pluta acolo, undeva, sus!
    Ce dracu-i aia "Articol unic. — Se revocă Decretul nr. 316/2026 privind desemnarea....."????
    Nici Constitutia, nici l.24/2000, nu prevad posibilitatea revocarii unor acte normative!
    Ce'nsemneaza "revocarea" acelui decret??? Ca nici n-a fost emis??? Ca individul la care se referea nici n-a fost desemnat ca ceva???

    RăspundețiȘtergere
  33. @pmt 14.06.2026, 17:04
    La : "Mnă seara camaraz, de toate armele, de toate specialitățili, din toată țara, din Dolhasca la Craiova, Din Constanța la Onești !
    Nicio Veștea nouă, nimic ? Sau Veștea e că sigur ăsta ne-o bagă, dacă tolomacii nu mai apucară !
    Noa, de data iasta putem fi siguri că noul executiv, indiferent de ingredientele acestuia, sigur va fi votat ! Nu-ș riscă ei, primii politruci ai țării, fotoliile, cabinetele, forfetarele, mașinile, șoferii, crăpelnița, afacerile, șușanelele, pensiile speciale, indemnizațiile, excursiile prin lumea largă, medicamentele mocca, relațiile, pițipoancele, etc samd !...............................".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Inca nu este cazul!
    Tomacul nu ajunsese inca in Parlament unde sa fi fost respins.

    Constitutie:
    Articolul 89
    Dizolvarea Parlamentului
    (1) După consultarea președinților celor două Camere și a liderilor grupurilor parlamentare, Președintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare și numai după respingerea a cel puțin două solicitări de investitură.

    https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/47355

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Corect. Deci dacă nici ăsta nu ajunge în Șparlament...
      De-am mai duce-o pîn la toamnă, leliță Ioană !
      Și tot așa, pîn s-o găsi unul care să strîngă 233 de voturi !
      Mă rog, are și ăsta cîteva zile ca să umble cu sărumîna.

      Ștergere
  34. La: mos alecu14.06.2026, 20:16
    Da. Adică st de acord cu pluta.
    Nu mă bag, că m-am mai băgat eo odeat, ceva cu *Prezenta lege* și cu ceva legat de Staborul de Onoare și de Judecată și am loat mumu-mumu !
    Mă rog, dacă pe prima am năucit-o din puța gîndirii proprii, la a doua nici nu știam că un stabor de ăla s-a dășființat de tot !
    Istorie !
    Aici, în această speță, mă gîndesc că ar treboi să intervină Pitică Securilă, zis și Regele Suprem al L24, iar legat de Constituție, musai Moș Martină Pufarină, zis și Zeul Constipației ! Schiuz mi, al Constituției !
    E doar o abordare.

    RăspundețiȘtergere
  35. La: Leo14.06.2026, 17:32
    @MAGA = @MA ?
    Dacă da , este un foarte subtil mod de limbă în ureichi , lansat de pușcă mitralieră pe trepied.
    =========================
    Da, am mai explicat, însă tu te certai cu duamna Magda, în loc să fii serios !
    MAGA= Moș Alecu Greit Aghein !
    Poate părea orice vrei tu, limbă-n urechi, ventuză la găoz, curinpupism, etc, însă mie-mi place !
    Îm dă un aer de băjeat dăștept, înalt și frumos !
    PACE

    RăspundețiȘtergere
  36. Mnă dimineața !
    Și cam atît, întrucît am fost tras de atenție că am început să-mi rătacesc unele idei/concepte/teze, care par a fi cît de cît interesante uneori, printr-un hățiș inutil de bălării stupide.
    Plus că și eo mi-am propus să fiu mai consecvent, mai atent și mai respectos, cu toate că, cel puțin una dintre cele enumerate anterior, va kika din ștart.
    Noa, uneori viața e greu.

    Pesea:
    La Leo15.06.2026, 06:45
    @pmt
    Am înțeles.
    Important este să-i placă lui @MA , - pardon @MAGA.
    ======================================
    Da, am avut un dialog pe această temă cu onorabilul MAGA, care dînsu a sobliniat că doar ca concept, ca simbol al măreției acestui blog, îl admite ! Cică dacă sloganul va hi împărtășit de către camaraz doar în sensul întăririi Frăției noastre și al promovării perpetue a respectului și înțelegerii dintre noi, tilicarii adevăraț, zice că nu ar avea obecții !
    Am vrut să prepui să ne facem și cepci *de negru* cu acronimul MAGA, da a zis ceva de mumu și grande mamada, da n-am înțăles prea bine, că am cam pierdut din semnal (bzzzz, vzzz...) !

    RăspundețiȘtergere
  37. Vreme bună, încep concediile. În spețial la maaaareee- la soaaaareee !
    Cu excepția camarazilor care au fost prinș/incluș în proiecte importante, care nu pot fi fracturate ( ex. camaradele Geoane 1, care-ș dă coșmelia cu var, fiind la a 4a mînă, or camaradele Leoane, care e în plin proces de culegere a corcodicilor, sau- de ce nu, mai puțin onorabilul necamarade Moș Martină zis Bășină, care a rămas încoțopenit în conceperea celui mai mare proiect de Peleics, menit să ne aducă izbăvire deplină și desăvîrșită, acum și-n vecii vecilor. AMIN).
    Dar să nu ne pierdem speranța. Mie îm spune filingul că, după dezbaterile deosebit de constructive de dincolo, care vor aduce valențe și noi viziuni Răscoluției de la 89, o să avem parte de un program special de năuceli, de toată admirația !
    Numa așteptaț nițel, ca s-o lămurească Bufnițoiul & maiurul ing Leo care-i adevărul adevărat cu Pîrțu ăla, care cică a făcut un dosar pentru istorie mai a dreq dăcît Descriptio Moldaviae alu Nea Mitică Cantemir.
    Că de aia a fost plătit Pîrțu cu sacoșe întregi de firfirei, ca să facă dosare pentru istorie și să clămpănească pe bloguri !
    Dar să nu fim răutăcioș, fiecare cu Pirțurile lui.
    Să fim buni la inimă.

    RăspundețiȘtergere
  38. Camaraz, nicio veștea, nimic nou ?
    Mai pănă ieri ierea ora și veștea, ora și veștea !

    Pesea: dincle, în Groapa cu Majuri, a apărut un onarabil așa zis Nea Nicu, cu o abordare nouă asupra fenomenulu numit *Nea Basculă* (și ăsta tot din Onești, ca și Nea Martină zis Bășină).
    Băiatul acesta, cu o gîndire profund divergentă, marcată de tente pozitive evidente, îi bagă fro dOO smetii năucitoare majurului !
    Dacă ar fi să încep să selectez ce mi-a plăcut din discursul acestui onorabil camarad, ar însemna să-i copiez întregul comentar !
    Fără să bată cîmpii și cu o tehnică de topică a frazei desăvîrșite, domnul Nea Nicu, în doar fro 10 rînduri, îl face țăndări, praf și pulbere pe majurul care se pretinde ziarist !
    Bro, fără să încep să *fur curent*, eo zic că băjeat e calificat !
    Nuș dacă este și în asentimentul Bufnițoiului claudiot, întrucît pe el îl interesează doar cît de repede se rotește morișca la contor, așa că e dispus să accepte cu buzunarul larg dășkis toate mizeriile.

    Însă, întrucît pe ici șa nu trebă să plătim hîrtia pentru scris și pentru a evita un trafic inutil peste drum, la claudioți, am să aduc, pînă la urmă, acel comentar și aici:

    Nea Nicu
    Bre nea Ifrime;
    Sub aparența unui ( cândva) condeier, sari tot mai des calul sau cum se spune " furi curent ".
    Jigniri, acuze fără temei, laudă de sine cât cuprinde, încurajat de atitudinea împăciuitoare a celor ce trebuiau să îți taie de mult macaroana.
    Ai devenit macabru prin referința despre babele pe patul de moarte, tinand cont de situația ta familială...
    Latri intr- una , încurajat de câțiva ( puțini) care chipurile te admiră.
    Ne poți spune cum arată bila înaltă? Are diametrul mare sau e situată la înălțime?
    Deja am cazut din picioare cand ai menționat că bilă albă e si rotundă.
    Doar cele albe sunt rotunde?
    Că ai tăiat frunză la câini toată viața si te- ai trezit calic la bătrânețe nu justifică zoaiele si veninul ce le reversi aici.
    Mai pohale, mai cadea , mo !
    luni, 15 iunie 2026 la 10:01:11 EEST

    Pesea: a nu se confunda cu Ifrimu nost, onorabilul hartiler de cîmp

    RăspundețiȘtergere
  39. 👦Iubire nu am bani să ieșim astăzi!
    👧Stai liniștit iubire,ies cu altul,cånd ai bani mă anunți!

    RăspundețiȘtergere
  40. Bre' Păduche mic și tâmp, ce-ți mai place să mă muști de cur ! Flămândule, ia și fecale !🤣 Bre' babalâcule prostovan, se vede de pe Lună că singuru' tău neuron se plictisește rău de tot, din moment ce scrii hectare de idioțenii. Vezi că te caută aia cu coasa, că faci doar umbră pământului, pmt-ule, alias Păduche mic și tâmp !🤣

    RăspundețiȘtergere
  41. Acu văzui că, peste drum, a reapărut camaradele Catangă, zis Și Moș Teacă Ghepistu din Bozău, care a făcut oareșce lumină în hățișul dosarului Răscoluției de la 89 !
    Suferind de un agramatism sever, similar moromeților Paraschiv, Nilă sau Achim , camaradele Iceparu tîmp ca Paru- proaspăt decuplat de la furtunul damijenei, ține să ne demonstreze, cu mîndrie ostășească, că năuceala care i-a invadat gaura din cap este o trăsătură predominantă a *Sergenților cu diagonală*, din care domnia sa se trage, precum omul din maimuță !
    Măi Moș Teakă, mai taci bro tataie cu prostiile tale, că ai început să ne faci casta de ocară !
    Doamne Măicuța domnulu nost IH , măcar dă-te și tu un fel de tau majur, recrutat cu arcanu de la CAP Monteoru, că dacă încă mai susții că ai fost coilinel în solda armatei RO, eo îm fac sepuka-harakuru !
    Bă, ej nebun ?

    RăspundețiȘtergere
  42. Noa, păi ce să mai zic !
    Și abia plecă Tomacul, ce mai freamăt, ce mai zbucium...
    Nici nu trecură bine 24 de ore de cînd am primit veștea că avem un nou veștea desemnat, că-l și loară bagabonții la ștangulă ! Ba că-i gherțoi, ba că-i agramat, ba că-i trădător, ba că-i securist...
    Moaaaa, te doare bila, zici c-au furat curent ziarijdii ăjdea ! Unu chiar urla pe sticlă *dați-ne tomacul înapoi* !
    De noi, poporenii, nu vorbește nimenea, nika ! Doar ei st importanț, rapandulienii ăștia de-au năruit gubernia !

    Pesea: dupe cum ocserv, unii s-au lăsat de studiul constituționalității apriori a textelor de lege și s-au apucat de aroganțe ! Ceva de nivelul ng ng de curtea școlii, de la centrul școlar de educație incluzivă !
    Mai cu atenție, mai periat, camaraz !

    RăspundețiȘtergere
  43. Pesea: chiar mă întrebam cînd o să-ș facă apariția și celălalt exponent al năucelii supreme (primul fiind, incontestabil, Moș Martină zis Bășină oneșteanul, care se screme și el ca să producă niște aroganțe răsuflate), intitulat Călin file de Prostie !
    A apărut. În toată splendoarea lui de năuc și mare maestru în arta utilizării maimuțoilor emoji !

    Camaraz, să nu ne dezbinim !
    Akoardeeee, ce făcuș nana ? Visezi la integrarea în absolut, or ce ?

    RăspundețiȘtergere
  44. Toată lumea e cu geana pă meciul de flobal !
    Mă rog, alții, ca cum ar hi Zeul Constipației Moș Martină Cap de Cretă, e cu geana pe proiectul de Peleics, care ne va aduce izbăvirea !
    Așa căăă...pînă la pauza meciulu, cînd se vor împrospăta și stocurile de Ciucaș la pet de 2,5 l *+ 0,5 l gratis, slabe șanse să mai vedem frun *paket* de ăsta publicat !
    Asta e !
    Hai Șpanea, hai Cucurecea !

    RăspundețiȘtergere
  45. Zice cineva că, dupe ce am avut un premier fără bocoloreat, n-ar fi de mirare să ne trezim și cu unul care a absolvit o facultate NEACREDITATĂ, la nicio frecvență !
    Asta e, dupe cum se vede, pe la noi, legea și legile sunt făcute de fel de fel de analfabeț, de polițoi cap de cretă, șmekeraș și alte rapandule parvenite, cu pretenții de telectuali cu ștaif !
    Însă, să nu ne încordăm prea mult, ca rîma la sudură și să ne vedem de ale noastre !
    E mai mult decît evident că noi vom rămîne tot ca proștii !

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Va dau veștea ca a "absolvit "Gheorghe Baritiu din BV la(neacreditata ,ulterior desfiintata) FFD doar cu o hartoaga de adeverința .Ulterior pentru ca era deja primar la Rasnov si-a obtinut licenta in gestiune si contabilitate la Bucale...dar inainte de asta a fost si pe la univ Lucian Blaga din Sibiu....a serpuit cum a putut dar "si-a rezolvat omu problema"
      *FFD -fara frecventa deloc
      Parerea mea-un ilustru necunoscut in tara cat de cat ...in BV
      ......................- ma ingrijoreaza doar ca e dupa chipul si asemanrea lui bolo doar ca asta e varianta soft, nu bolo, ză bătcer(orig.- the butcher) adica tot cu proaiaia si ailalta si mumu,grande..., pentru restul incluzind sau mai curand cu predilectie militarii si civilii/functionarii cu "statute speciale cal.7,65"

      Ștergere
    2. Evident ca: "E mai mult decît evident că noi vom rămîne tot ca proștii !"😁👍
      Imi pare rau ca am vazut ultimul rand cam tarziu tocmai dupa ce postasem.Altfel nu-i mai dadeam de lucru lu' MAGA cu cenzuroiu

      Ștergere
  46. Desertul Sahara
    Doi indivizi obositi si deshidratati.Unul către celălalt:
    -Bă, tu mai ai apa aia la genunchi?

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Continuare la:
      "Desertul Sahara
      Doi indivizi obositi si deshidratati.Unul către celălalt:
      -Bă, tu mai ai apa aia la genunchi?"
      -Dar tu mai tii mult apa aia in plamini ??

      Ștergere
  47. Mnă dimineața camaraz !
    Stimaț camaraz, mai exact !
    Mă bucur să aflu că steț sănătoș. Mă rog, asta cu sănătatea e cam relativă, însă mă bucur să vă aflu că steț măcar apț !
    Însăăă...am mai trecut noi, împreună, și peste alte CM de flobal: 2014, cînd eram la pămînt din toate pdv, 2018, cînd flacăra feștilei numită Spermanță încă mai pîlfîia , 2022...
    Alții, chiar din 2010 sunt împreună, cînd făclia răscoalelor tilicare începuse să lumineze ca Farul de la Alexandria !
    Tilicari, să stăm uniț și vijilenț !

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Iar a apărut ăsta frumos,dăștept și modest!Bine, frumos ca limba rusă!

      Ștergere
  48. Pesea: văzui mai sus o reacție a unui camarad, care a comentat doar *cenzurat* !
    Bănuiesc că reacția e de satisfacție și nu de reproș sau de nemulțumire !
    Eo, de exemplu, mă simțesc deosebit de confortabil să scriu pe ici șa, știind că cineva va avea grije să nu cad în abatere, astfel încît să trăiesc tot timpul cu spaima că mă va căota Volga Neagră, fiscu, procororii cu Blibea sub braț, or- Doamne feri, frun tehnocrat de genul kișă (+++RIP), ca pe vremuri, care ar vrea să-m umblă pe la jugulară și să-m ia gîțîî !
    Apare, înseamnă că e în regulă , n-apare, înseamnă că e pericoloso sporgersi , întrucît s-ar putea să te trezești cu ceva în găoază !

    RăspundețiȘtergere
  49. Cineva m-a interpelat mai de dimineață, cînd ieream cu potaia p-afar, la caca-pișu :
    -Vecineeee, ce părere ai d-o semifinală SUA-Iran ? (ăsta, și el tot cu potaia la caca-pișu)
    -Mneața și ție, bro ! Ce ?
    - La flobal, bre !
    - Aaaaa, 🖕
    A plecat nedumerit și vădit nemulțumit de dialog.
    Acu am văzut că Iran chiar participă la acest CM.
    O să-l sun ca să-l mai întreb de sănătate și de alte alea alea. De complezență și să nu creadă că i-am frînt aripile ! Așa cum i le-a frînt Pitică Securilă lu Moș Martinyc zis Lymbric, cînd i-a pus stavilă în calea *edificării* celui mai grandios proiect de lege întru izbăvirea noastră veșnică !
    AMIN

    RăspundețiȘtergere
  50. La: ifrim16.06.2026, 08:41
    Iar a apărut ăsta frumos,dăștept și modest!Bine, frumos ca limba rusă!
    ==========================
    A dreq și hartileru nost de cîmp ! Se ține de cioace, de la prima oră.
    Mă rog, se mai ține și de cioakă cîteodeat, îndeosebi cînd e pe plaja aia ciudată de la Techirghiol, unde face băi de nomol la curu gol !
    Nomooool avem, nooomooool ! ținți lei sticlaaaa !
    Nu daț banii pe prostii, loaț nomol pentru soții !

    Auz la el, cică ca limba rusă ! Ioi !

    RăspundețiȘtergere
  51. Văz că 2 onorabili camaraz se tot sparg în figuri, cu nuș ce snoavă cu apa la jenunke, apoi pe la plomîn și tot așa, avînd în vedere că corpul uman conține, în medie, 60% apă !
    Mă rog, nu este o regulă general valabilă, întrucît avem camaraz, cacum ar hi de ex. Nea Catană Țapinarul de la arma O&T, a cărui corp conține cam 50% reziduuri de etanol, iar în rest ceva apă, însă și aia destul de tulbure. În cea mai mare măsură aceste reziduuri deosebit de toxice fiind localizate la nivelul găurii din cap.
    Însă, revenind la subect, tre să recunosc că m-am rîs !
    Din mici glumițe se nasc mărețele prietenii !
    Deci să ne glumim, camaraz !

    RăspundețiȘtergere
  52. Da ce-avem noi aicea ? Ce de-a căpreoare, stai să-m iau alicea !
    ==============================
    Mosmartin16@gmail.com
    Gata și cu "vestea" cu "vestitu' " "Vește" !🤣 Cică, îmi spune vecinu'..."Zgrindeanu" "se bulucește" să-și asume portofoliul !🤣
    marți, 16 iunie 2026 la 14:56:03 EEST
    ==============================
    Îm place noua abordare a camaradelui neomenos la suflet Moș Martină zis Bășină, mai ales că a-nceput să mă și copieze la aroganțe , chiar dacă nu indică sursa, ceea ce ar putea deveni foarte deranjant pentru anumiț camaraz de camaraz, ca de ex. MAGA !
    Măi Nea Cap de Cretă, așea pentru portofoliu lu mneatale, dacă tot ej în reconversie profesionalo-culturală , vez că mai sunt ghidușii de aste, ca de ex. Zdrongaru, zguvernu, qoatroceni, bachidea, etc samd !
    Chiar, știi bancul cu *zgura* ?
    Oricum, ador !

    RăspundețiȘtergere
  53. Pesea: în altă ordine, se pare că lumea începe să se răscoale și să i-o dea la mestecătoare tablagiului basculangiu.
    Ador

    RăspundețiȘtergere
  54. Bre' pmt idiot, eu nu am nevoie de aprobarea nimănui pentru a promova un proiect. Dar cum să priceapă bidonu' tău gol căruia îi spui cap !🤣 Mintea ta din bidonul căruia ii zici cap e cât ai în căpuțu dintre picioare !🤣

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Promovează-l la WC, ca să avem cu ce ne șterge la c..., apoi ți-l înapoiem ca să-ți faci șervețele de masă din el

      Ștergere
    2. Atitudine de militian ghertzan care inca se crede mare sef de post

      Ștergere
  55. Așa de kiki:
    Numa nume sonore a dat Oineștiu ăsta țării: Loredanca Grozea, Nea Basculă Pamfleșcaru, Stejarul din Găozești, Moș Martină zis Bășină Justițiarul...
    Ce vorbim noi ici șa, bro ?
    Acu, ca să nu hiu răutacios, da nici Vlîcea nu se lasă mai prejeos, cu Bufnițarii 1(+RIP) și 2 (🖕).

    RăspundețiȘtergere
  56. MA lasa-l macar pe asta la publicare
    despre trecut si repetabilitatea lui.Parca usor, usor incepe sa semene si cu prezentul
    The true origin of WWII:What historians get wrong!
    https://youtu.be/yGcf6E8p6ZM

    RăspundețiȘtergere
  57. Mi-a plăcut un joc de cuvinte al unuia : Veștea- guvernul lu peștea !
    Mult mai bun dăcît Moș Martinică zis și Bășinică, or Moș Martinu Cap de Cretă !
    Pur și simplu ador !

    RăspundețiȘtergere
  58. @Mosmartin16@gmail.com 16.06.2026, 15:44
    La : "Bre' pmt idiot, eu nu am nevoie de aprobarea nimănui pentru a promova un proiect. Dar cum să priceapă bidonu' tău gol căruia îi spui cap !🤣 Mintea ta din bidonul căruia ii zici cap e cât ai în căpuțu dintre picioare !🤣".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Așa, așa!
    Dobitocii n-au nevoie de aprobarea nimănui pentru a debita tîmpenii!

    Si tu ca si alt fost politist va'ntreceti in a spune prostii!

    Vreti actualizarea pensiilor vechi la nivelul soldelor celor de azi, prin modificarea/completarea (numai a) art.59/l.223/2015!
    Uitati, dobitocilor, ca din 2024 stabilirea bazei de calcul si actualizarea ei "la zi" se face fundamental deosebit de modul cum se facea pîn'atunci!

    Voi vreti ca pensiile vechi sa fie actualizate cu baza de calcul "pe vechi"? Cum sa se poata asa ceva daca nu mai este prevazut in lege?
    Ce faceti cu cei ale caror pensii s-au stabilit cu baza de calcul "pe nou"... lor nu le actualizati pensiile???
    Cum sa se faca actualizarea atunci cind pensiile vor fi stabilite cu o baza de calcul egala cu media a 300 de salarii politienest???

    Dobitoci tîmpiți!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Auț ! Ioi !
      Asta doare !
      Ofer întreaga mea susținere, atît cît se poate obține dintr-un bidon de cap gol !

      Pesea/conplectare: cu oareșce mîhnire tre să afirm că, din păcate, avem și tilicari d-ai noștri, la feliu de dobitoci, care se pliază perfect pe năuco-tîmpeniile debitate de polițoii cap de cretă !
      Auz la rapandulă, cică el nu are nevoie de nicio aprobare pentru a promova un proiect ! Măi acesta, nu ar vrea domnia ta să ți-l promovezi drept în găozu-ț și să bîzîi prin parcurile Oneștiului, ca bondarul cu paiul în cur ?
      Bro năucitule, cine dreq te-a mandatat pe tine ca să te joci tu cu idioțeniile tale, în numele nostru ? Sau ai impresia că dacă ți-ai fîlfîit bășinile pe la cine știe ce comisii, prin cine știe ce biroaie ale șparlamentului, gata, îț dă dreptul să te crez așea un feliu de Koaya lu Hercule !
      Bro, mă laș ?
      E o ipoteză !
      Dar să fim cumpătaț și respectoș, așa cum ne-au învățat discipolii noștri !

      Ștergere

    2. Parca nu l-am vazut niciodata pe MAGA asa nervos.Mai baga el ceva "nauci,netoti" si alte halea dezmierdatoare da' aicisa a dat sepuku cu domnu' guillotine pa directe, in Oinesti din Bukovina(cum zice onorabilul stimat/stimatul onorabil coil.)....diiirect in 00.
      ...clar, greit ăghein

      Ștergere
  59. Bre' Alecule, te arunci "de-amboulea". Nu bre', eu am în vedere și pensiile a căror bază de calcul este actualizată - la stabilirea pensiei - cu IPC. Da' nu stau să-ți "esplic" și detaliez "amu' ", tot ceea ce nu știi în legătură cu toate modificările avute în vedere. Fii sănătos.

    RăspundețiȘtergere
  60. Io nu sunt deloc pretentios cu BC-uri din 2009/2015/2024 sau trei sute de luni,nici n-am nevoie, dar s-o faca doamna ram(b)o cat sa ma peticeasca pe ici pe colo prin partile esentiale,vorba stimatului onorabil.
    Ar fi o ipoteza.
    î!?
    ps: pana nu ajunge prea creponata.
    e cu ram(b)o da' n-am gasit altceva repede
    scurte la intamplare:
    https://www.youtube.com/shorts/OnIlFYRhQyk
    https://www.youtube.com/shorts/fDFK1TxzLEM

    RăspundețiȘtergere
  61. @Mosmartin16@gmail.com 16.06.2026, 18:25
    La : "Bre' Alecule, te arunci "de-amboulea". Nu bre', eu am în vedere și pensiile a căror bază de calcul este actualizată - la stabilirea pensiei - cu IPC. Da' nu stau să-ți "esplic" și detaliez "amu' ", tot ceea ce nu știi în legătură cu toate modificările avute în vedere. Fii sănătos.".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Nu detaliezi pen'ca n-ai cu ce detalia!

    Tu, impreuna cu alt fost politist, va tot dati rotunzi cu "corectarea"/completarea/inlocuirea unor proiecte de legi respinse de CCR!
    Pen'ca vi sa zis (cind erati facuti politisti) ca voi stiti cum e cu legile, s'acuma va tot strofocati cu interpretarea unor decizii ale CCR, si va tot invirtiti in jurul cozii ca un coi intr-o galeata!

    RăspundețiȘtergere
  62. Mnă dimineța și am onoarea ! (cam cu ceva de genul ăsta, cu Am onoarea, tot țipă după mine un majur fost tablagiu, cu care mă tot intersectez p-afear; băjeat simpatic, d-altfel; doar simpatic).
    Îm place să vă știu sănătoș și bucuroș.
    Acu va treboi să facem o scurtă revistă a presii, să vedem în ce ne scăldăm și cu ce defilăm !
    Apăi noa, ici șa nu-i ca peste drum, de unde am aflat- prin chiar ceokul Bufnițoiulu, că revista presii e făcută în fiecare mneață, de către Direcția Generală Națională de Presă a ministrulu dezbinării- acu interimar !
    Asta e, noi stem în altă ligă, nu avem bijuterii cacum ar hi Moș Martină zis Bășină Cap de Cretă- care nici n-are nevoie de fro aprobare a cuiva din țara asta, ca să-ș bage proiectele, or Căline zis și Jivago- zeul emojiurilor, sau Nea Basculă zis cifrimu- celălalt oneștean căzut în cap, la propriu, cu tot cu bascolantă !
    Scuzaț accentuarea cam exagerată și fără rost a unui aspect banal, ce s-a vrut a fi doar un salut de binețe !
    Camaraz, această superbă zi de vară să vă lumineze mințile !
    Și, vorba lu domnu Ștramp Doland : MAGA !

    RăspundețiȘtergere
  63. Aflăm de pe platforma Orificiul de Știri !
    De fapt, de pe platforma Cufurez.năucom, care tot un orificiu este, unde un camarade postează un lin(di)k !

    =======================================
    Proiect de lege pentru pensiile militare: Nouă variantă legislativă după blocajul PL-x 540/2024

    https://oficiuldestiri.ro/proiect-de-lege-pentru-pensiile-militare-noua-varianta-legislativa-dupa-blocajul-pl-x-540-2024?fbclid=iwy2xjawsef0nlehrua2flbqixmqbicmlketbxs25cz1vjnfzsove1wkyyc3j0ywzhchbfawqqmjiymdm5mtc4odiwmdg5mgabhreewit_bearql4zmf-hrgsswabbdwrqvojjpmi9x6kfuvjh82066ik6m-2r_aem_g3esvzlqqh4bleemwzbciq

    =======================================
    Nu comentez, întrucît bidonul meu de cap gol nu deține suficiente capacităț de expertiză pe un asemenea text.
    Ce pot să subliniez este faptul că m-am simțit deosebit de moționat să aflu că mai avem o adunătură de idioț, titulată Acțiunea (!!!) Rezerviștilor Militari !
    Am căotat rapid pe Goagăl și am dat și peste această *Acțiune*, diriguită de Marele Năucitor în grad de Cavaler Berji Narciză !!!
    El centrează, el dă cu capul !
    Mi-au plăcut cîteva aprecieri la adresa acestui proiect: vrăjeală, prosteală, abureală, etc samd !
    Bro, mai sunteț mulț ?
    N-ar fi exclus să avem surpriza năucitoare că în liga asta joacă și însuș Zeul Suprem al proiectelor de legi, Moș Martiny Cap de Cretă ot Oinești !

    RăspundețiȘtergere
  64. Pesea: de remarcat subtilitatea camaradulu maiur ing Leo, care a-nceput să se joace cu aroganțele, în direct !
    Se vede că i-a prins bine stagiul ăsta de pregătire intensivă de p-aciulea !
    Arde-i dom maiur !
    Tot de remarcat este și faptul că, în ultima perioadă, cam de cînd Bufnirez.năucom i-a dat o grande mamada năucului polițoi de Oinești, acesta a intrat în silențio clampa pe platforma lu Pitică Securilă și a început să se descarce emoțional în izmene, cu dejecții, pe ici șa ! Chiar dacă insistă să și le împacheteze într-o aură de superioritate telectuală desăvîrșită, tot put.
    Mai observăm și o escaladare din ce în ce mai accentuată a răzmeriței împotriva celuilalt oneștean claudiot, titulat Nea Basculă Pamfleșcaru !

    RăspundețiȘtergere
  65. De pe prima pagină a Obositorulu Militar aflăm că MUIne e zioa constructorilor militari ! Adică a cazarmarilor, cum îi cunoaștem noi, cei mai din vechime !
    La Mulț Ani cazarmari, di tăti specialitățili: instalatori, vidanjori, cizmari, zogravi, clănțari, etc samd !
    Tot de pe prima pagină aflăm, printr-o poză de excepție, că intendenții au avut o aplicație de excepție ! Așa cum se vede și din poză, chiar e de excepție, cu tulumbele adunate grămadă, numa bune de-o dronă haeriană care să le facă praf, în timp ce izmănarii se ocupă cu respingerea dușmanulu, la firul ierbii !
    De asta mi-a plăcut mie acest ziar, încă de pe vremurili cînd se intitola Hapărarea Patriei ! Îm aduc aminte că aveam fro 6-7 abonamente gratis pe secție, folosite îndeosebi la pus gustarea pe ele- de regulă brînză, roșii și slănină, iar restul, care scăpau, erau colectate cu mare atenție de un tablagiu !
    Curios cum sunt l-am întrebat, așea mai cu perdea, ca să nu ne audă organu:
    -Măi Nea Tilică, da ce dracu faci cu ele acasă ?
    - Cum șefu, nu știț ? Păi sunt perfecte pentru pus în coșul de gunoi ! Au foaia bună și după ce dai gunoiul la ghenă rămîne găleata curată !
    Măi, să fie, ca să nu mai zic că ierea și eco-bio, fără fel de fel de pungi și saci de plastic !
    Vremuri bro, vremuri !

    RăspundețiȘtergere
  66. Pesea: în rest, un număr reușit, adică fără prea multe mecle de politruci îmbîcsiț, care să ne explice ei noo ce e armata și ce vrea dînsa !
    Tilicarii se instruiesc. Avem și ceva cu lemiști cantemiriști, d-ăia de i-au călcat pe urme camaradelui Akoarde ! La feliu cum ne-am călcat pe urme, cu mare atenție la unele posibile descărcări emoționale necontrolate, și unii de p-aciulea care ne-am desăvîrșit tinerețile la Fane Babanul !

    RăspundețiȘtergere
  67. Mai incetati cu glumele astea ca nu mai pot ceti niiica.Tot stau si ma hlizesc incercand sa-mi inchipui cum se poate invarti in jurul cozii un coi intr-o galeata.....si râd si râd si râd si apoi n-am mai inteles niiic din ce-am cetit.Acuț trebie(cum zic telectualii) s-o iau de la capăt....sau de capăt
    Oare cum se invarte in jurul cozii un coi intr-o galeata....coada o fi de caine???...🤔🤔🫨🤕
    calin12bgbpunctepuncte ng,ng a revenit si el la maimutoii colorati utilizati mai intensiv acum in ultimele ng,ng...postari

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. akord-ule:
      ..n-ai înțeles...nimic..!:
      .." maimuțoii" sunt "personajele" din subiectele "comentate" de.."voi"..👻👹🤔😜‼️

      Ștergere
  68. Ca orice uzerizd care se respecta si asta le are cu latraturile desi putea fi mai atent la grafica,ca/deoarece/pentru ca/(pt evitare caco...) ei nu stiu sa scrie.Dar macar in privinta asta eu nu-l contrazic.
    "Andrei spunea...
    @Căcănelius Flatulatus Infantilim"
    ....Căcănelius Flatulatus Infantilismus(um)
    achiesez!
    Slava Zdrelea Nautica Dronas Constantiana!

    RăspundețiȘtergere
  69. @pemetea(onorabilul)
    "....titulat Nea Basculă Pamfleșcaru !"
    Offf ! ce oamini,cata invidie pe talentu' altora🥹😢😭

    RăspundețiȘtergere
  70. Scuzaț, da am fo cu Potaya. Știț voi, la caca-pișu.
    Nici n-am apucat bine să dezvolt despre Aplicația Pampex-Tampax 26, aia din Obositoru,că m-a și sunat un camarad:
    - Aloou ! Bă nesimțitule, nu mai mînca cîcat cu polonicul, că logistica armatei nu e ceea ce crezi tu...și dă-i și dă-i și vez că pe la pagina 6 găsești detalii, de parcă n-aș fi văzut intendență în viața mea, de m-a umplut de glorie eternă ! Mai ceva dăcît s-a umplut Eroul dă la Nasirea, care și ăla e îndesat cu glorie veșnică !
    - Da bro, am greșit, îm cer scuze ! Știu bro, intendența asta e și cu popotele, și cu Gheazeurile, și cu camirili la Agat și Sinaia, și cu Cășîli Armății unde fac șăfii nunț-botezuri-cumătrii și cu multe altele ! Sorii men, sorii !

    Da, la cîtî-i de prostănac nu s-a prins nica de el !
    Așa că am încheiat într-o notă de bună camaraderie și de pretenie adevărată-lungă cît calea ferată !

    Acu, ce să mai zic, că iar mă sună ăsta, care vorbește cu stropi, ca să mă ia la ștangulă, dacă mă mai iau de izmănari !
    Însă, zău dacă nu te pălește rîsul dacă te uiț la pagina 6: un minipoligon (cred că asta se vrea a fi) de pe timpul cînd a făcut și bunicul meu armata, împrejmuit cu o bordură de țîment crăpată și ruptă, dată cu var pe ici colea, unde, un tau majur le explică șăfilor cam care este rezultatul devastator al razelor de lună, asupra galoșilor de gumă ! Asta în cazul în care acolea nu le vorbește de fro minicultură de harpagică, că cam așa pare a fi !
    Și ce face ei șăfii, strîns uniț în jurul minunii secolulu 21 ? Păi ei, șăfii mari, 2 se rîde, 2 se țin de aroganțe mai prin spate, unul navighează pe tilifon, 3 îs plictisiț de moarte, iar unul se gîndește la bunăciunili de la popotă !
    Nu credeț ?
    Bro Harmata Ultra, concediați-l dreaca pe pozarul ăla, că vă faceț de cîcat !

    Pesea: apropo, fro veștea, ceva, despre noul zguvern ? Or de frun proiect de lege, nou-nouț, dinspre zona Onești-Stejarul din Găozești ?

    RăspundețiȘtergere
  71. Mai nou, s-a trecut pe analiza motivațională a factorilor interni și externi care au determinat un tilicar ca să-ș sufle în veioză . Ba chiar ni se livrează și o poză care, la drept vorbind, poate produce senzații severe de borală cu jet.
    Dar, să nu divagăm și să alunecăm spre penibil.
    Citind mizeria aia de topic, involuntar mi-au venit în minte- mă rog, în *bidonul gol de cap* (încuiat citatul din Moș Martinică Bășinică), următoarele întrebări, prin care trebă musai să-m risipesc nedumerirea:
    - Care este acel nefericit din poză, cel din stînga cum te uiț la fotografie, sau cel din stînga stîngii lu groșty plenițaru ?
    Întreb avînd în vedere cel puțin 2 considerente:
    1. Dacă e cel din stînga cum te uiț la ecran, atunci mesajul din bilet cu *Greotățile m-au învins*, par a fi justificate, însă nu pot fi universal valabile, întrucît și fostul lui șef (dupe mijloc), chiar dacă are o greutate considerabil mai mare, încă nu a fost învins
    2. Dacă nefericitul e cel din stînga stîngii marelui Erou de la Nasyrea, cu izmenele expuse la Muzeul Național al Erorilor de la Nasyrea (intrate și în patrimoniul UNESCO), atunci la mijloc s-ar putea să fie vb de alte greotăți, printre care niscaiva prafuri, ori ierbuță...
    Mă rog, slabe șanse...

    RăspundețiȘtergere
  72. Camaraz, cică a fost niscaiva deranj pe ici șa, pe lîngă șparlament. S-a auzit cîte ceva și de la mine din balcon, în spețial ceva cu ue. Probabil că era vorba despre muiunea eoropeană.
    Cineva mi-a spus că au fost, mai întîi, în Victoriei, însă la veștea că nu prea e nimenea p-acolea, tolomacii s-au tirat la șparlament.
    Noa, ce să mai zici. Începe (sau nu) bocoloreatul peste cîteva zile și e momentul cel mai bun de băgat sula în coaste. Tipic dascălilor 1-12.
    Totuș, privind mai atent în societate, parcă-mi vine să-i înțăleg. Îndeosebi pe cei de pe zecile de licee cu niciun candindat reoșit la bocoloreat, ori de pe la sutele de licee cu cîte 1 la 3 buc per capita, care iau bacul !
    Da, să le dea celor de la Vianu, Sava, Frațîî Buzești, Lazăr, Rakoviță și care or mai fi, unde se face carte !
    Și, nu în ultimul rînd, celor de la Fane Babanul , pe unde ne-am călcat rețiproc pe urme unii de pe ici șa ! Evident, și de pe la Cantemir, pe unde Akoarde îș călca prin urmele proprii. El le făcea, el le călca !

    Asta e doar de kiki, întrucît știu că vă afectează mai mult faptul că necamaradele polițoi Moș Martină zis Tartină încă nu și-a băgat proiectul care să ne izbăvească, dăcît firfireii prifesorilor !
    Mulț, chiar foarte mulț, mai prostovani dăcît discipolii lor, care se rîd cu lacrimi calde cînd le văd rezultatele de la titolarizare !

    Pesea: îm place abordarea unui camarade de peste drum, care deplînge soarta tilicarilor participanț la teatru prin Iraq și Afganistan și care nu au parte de o consiliere psiho-cucu la balcon adecvată !
    Sireacii veterani ! Măi, eo crecă treboea să-i trimiteț la teatru cu mămicile lor, ca să nu se simțească chiar așa de pustiiț sufletește, la întoarcere !
    De parcă n-ar fi frecat-o p-acoalea pe la pază și prin depozite, la cărat cu cîrca, ori pe dupe TABuri, la numărat cămile în pustiu, ci zici că s-au loat direct de gîț cu areboii, de zburau mațele, creierii și picerele în jurul lor ca în filmele cu Rambo !
    Băăăă tilică, și la Casa Poporului au crăpat cu sutele, striviți, sfîrtecaț și caliciț, la fel și la Canal, și la Metrou, și pe Transfăgărășan, și la Construcții Locuințe, și la Irigații, și pe la CFR și nu i-a mai consiliat nici dracul pe cei de-au scăpat de șantiere !
    Dacă te-ai făcut tilicar, atunci du-te dreq să crăpi, că asta înseamnă armata, nu să defilăm mumos la 1 Decembrie ! Este un risc pe care ți-l asumi.
    Auz bro, zici c-au luptat ca prin primul RM, pe la Marna, or Verdun, pe unde zburau mațele în aer la tot pasul !
    Ciocu mic, bro fătălăilor.
    Nu steț în stare de nika, d-aia bîzîie droanele p-aciulea ca bondarii în călduri !
    Doamne feri de-o Satană, or frun Oreșnik de ălă, că sigur îm culeg budigăile de pe turla Cratedrălii Mînuirii Neamurilor !
    AMIN și ALELUIA
    Domnulu să ne rugăm.

    RăspundețiȘtergere
  73. Zmăngălim de mai bine de 1/2 și tot la 110-120 de comentarii ne-am încoțopenit !
    Curios cum sunt, m-am dus să văd ce se întîmplă.
    Păi, se întîmplă că, tot ce am produs de pe 27.05 pînă pe 08.06, a fost șters cu mopul și dezinfectat cu clor !
    D-aia cînd fug la cuibar sunt 136 de comentarii, iar la deșteptare 98 !
    Mă refer la deșteptare în sensul unei activităț strict legată de mediul cazon și nu la cine știe ce fel de deșteptare mentală, ori de resetare a creierulu, care, mai mult ca evident, la unii și-a schimbat poziția anatomică, în locul borții curulu ! Și viceversa.
    Da nu-i bai. Nu-i bai în sensul că se șterg comentariile (mai) veki și nu că la unii borta curulu s-a repoziționat în locul creierulu, și invers, ca cum ar hi la unii camaraz, îndeosebi de peste drum !
    Zeii fie cu noi !

    RăspundețiȘtergere
  74. Întrucît se înserează iar soarele este mai puțin arzător, lumea s-a tirat prin grădini, ca să-ș ude plătăgelele !
    Normal, că doar la iarnă no să mănînce taste murate, asortate cu desktoape de leptop !
    Norocul nost că dincolo, în Groapa cu Claudioț, a apărut un proiect la...un alt proiect de năucire totală a tablagiilor !
    Autor: Bengii Narcius
    Așteptăm cu interes proiectul suprem, un feliu de Proiectul tutulor Proiectelor, întocmit de Cap de Cretă Moș Martinetă !
    Care, n-așa, nici nu mai are nevoie de fro aprobare ca să-l promoveze. Direct la MO- Partea I !!!

    RăspundețiȘtergere
  75. PMT ai voința și chiar talent.Cum naiba nu ți se face limba cravata?
    Cred ca talentului ii dai ceva avânt și cu ceva tărie.Nu e o problema din punctul meu de vedere.Taria e făcută sa fie băută.
    Dai înainte.Multe succesuri vorba pupilei lui Petrov.

    RăspundețiȘtergere
  76. Da, e explicabil de ce, de ore bune, stăm dijeaba cu mekla-n monitor !
    Pregătiri intense pentru meciurile de flobal, așa că slabe speranțe ca să ne mai vedem năucelile pe sticlă !
    Asta e !
    Să sperăm că pauza dintre reprize ne va fi benefică și noo, nu numai lu Rolando !
    Hai Congo, hai Hagea !

    RăspundețiȘtergere
  77. Domnilor !
    Sunt cuprins de un extaz aproape de limita delirului !
    Dincolo, peste drum, camaradele Andrei bagă un proiectil cu încărcătură reactivă de 155, de le zboară claudioților părul de la cur, ca paiele de la Combaina Glorea !
    Ia de ici șa:
    =====================
    Andrei
    Ce va mai place sa bateti campii pe blogul asta.
    1.Nu va actualiza nimeni, niciodata pensiile militare.
    2. Blogul asta e tinut in viata ca sa mai dea fraierii click pe reclame, din greseala sau din curiozitate. Asta e singurul motiv. Nu mai credeti in zana Maseluta:)))))
    miercuri, 17 iunie 2026 la 18:02:03 EEST
    ===================================
    Scurt, clar și foarte precis.
    Și noi - adică tilicarii adevăraț, de armată militară, am tot zis de jde ori că e o prosteală directă a *bazinului* de învîrtitori de contor, însă am fo catalogaț, într-un mod inuman, în cele mai năstrușnice și suburbane moduri ! Ca de ex. eu, un om bun la suflet , respectos, credincios și ff omenos, am fost făcut în toate felurile, de la bosketar de Mucurești ( var. Pitică Securilă) și pînă la o adevărată avalanșă de măscări, ca:
    Păduche mic și tâmp
    Flămândule, ia și fecale
    babalâcule prostovan
    te caută aia cu coasa
    faci doar umbră pământului
    Prost te-a făcut mămica ta, bre' babalâcule
    să mă muști de cur
    omu' e defect
    guiță idiotu' babalâc
    boșorog frustrat și nesimțit
    să mănânci din curu' meu
    ești și dobitoc
    babalâcule idiot, (var. Moș Martină zis Bășină Cap de Cretă) !
    Asta e, voi încerca să-m duc crucea , să îndur cu demnitate greutățile vieții și să-m asum responsabilitățile divergențelor de opinii !

    Vroiam doar să subliniez acțiunea teribil de interesantă a camaradelui Andrei, un tovarăș dintr-o bucată , cu un oki ager ca de condor !

    RăspundețiȘtergere
  78. Da, recunosc aici mi-am luat-o grande,molto...din cateva vorbe,bineee!😤
    "El le făcea, el le călca !"*
    *urmele de la Cantemir
    🫨🤣

    RăspundețiȘtergere
  79. Pesea: bine, bine, acu ca să fiu imparțial trebă să recunosc că și poziția domnulu/doamnei Vio este mai mult dăcît interesantă !
    În spețial partea cu Dogaru și Săpoca, care pare a exprima niște legături de cauzalitate foarte strînse, între domnul în caoză și stabilimentul indicat !
    Iaca:
    ===========================
    vio
    Înaintați odată proiectul propus ! Nu mai tergiversați și terminați odată cu pălăvrăgeala! Dați-l doamnei parlamentar de la AUR că știe dânsa ce are de făcut. Dacă nu, dați-l domnului Dogaru și va ajunge la Săpoca.
    miercuri, 17 iunie 2026 la 18:14:22 EEST
    ============================
    Totuș, s-ar impune nițică mai multă consecvență, adică:
    -este vorba despre proiectul Bufnițoiului, la proiectul lu 540, susținut de către majoritatea năucilor care visează la cai verz pi pareț, sau
    -este vorba despre proiectul lu domnu Berji de la Acțiune & Suferință, care este susținut în principal și exclusiv doar de către domnia sa, ori
    - este vorba de Proiectul Suprem al tutulor Proiectelor, al polițoiului Moș Martină Cap de Cretă, care, să recunoaștem, numai pentru faptul că nu necesită nicio aprobare pentru a fi trimis direct la promulgare, ar trebui trimis cu celeritate (prin curier înarmat) direct la duamna Ramo !
    E o problemă, însă o vom descîlci cumva !
    Că de aia suntem ici șa !

    Camaraz, spermanță și încredere ! Dincolo se lucrează pentru noi !

    RăspundețiȘtergere
  80. La: Anonim17.06.2026, 19:19
    ==========================
    Se necesită doar o singură clarificare: doar scriu la clape.Nu vorbesc, așa că nu am probleme cu limba ! Îm rezerv plăcerea de a o folosi în alte scopuri. Știu că vă duce mintea la fel de fel de fantezii , pe care nu aș putea să le neg.
    Dacă voi ajunge să și vorbesc ceea ce scriu...e clar că trebă să mă autotransfer la Bălăceanca !
    Cît despre tărie...dacă ar fi să-i dau cu tărie la cît avînt am într-o zi lumină, ar treboi să hiu muci de bat non-stop, iar potaya să se cace pe ea numa prin casă !
    Exclus. Exclus de tot la vrîsta mea și, mai ales, în ceea ce privește asigurarea funcționării optime a instalației mixte ploască-fortonașe-OO, pentru evacuarea eficientă și în siguranță a lichidului de puță !
    Știi ce zic ?

    RăspundețiȘtergere
  81. Pesea: tre să recunosc că îmbărbătarea camaradelui de la Anonim17.06.2026, 19:19, prin care îm recomandă să-i *Dau înainte* este deosebit de surprinzătoare, în contextul în care, pînă acu, am primit doar urări de bine de genul: du-te bă unde a înțărcat mutul iapa, poate crăpi și scăpăm dreaculu de tine, să sperăm că poate-ț pun ăia ceva în perfuzie și te vizităm la morgă și, mai nou, conform necamaradelui Moș Martinică Bășinică Minte Mică, ceva cu dispărutul sub pămînt la 2 m, ori nuș ce întîlnire pe nevăzutelea cu o duamnă cu coasa !
    Să sperăm că meciurile astea nu vor ține la nesfîrșit și că, cineva, va avea grije și de nevoile noastre !
    Mă refer la nevoile de publicare ale camarazilor adevăraț și nu despre nevoile de o culoare și un miros foarte dubioase, pe care tot încearcă să ni le împărtașească, împreună cu budigăile în care s-au descărcat emoțional, necamaraz ca Pitică Securilă, în a cărui minte diabolică s-a născut conceptul mizerabil că eo și cu onorabilul Akoarde am fi una și aceeaș persoană, reîncarnată în cele din urmă în trupul nemuritor al veșnicului pmt, etiketat pe nedrept ca singurul bosketar care a supraviețuit colapsului MHblog Academy !
    Ca să nu mai zic de celălalt fals camarad, din zona Oinești- Stejarul din Găozești !
    Să fim puternici și foarte uniț ! Și să credem în izbăvirea noastră, acum și în vecii vecilor ! Și pururea, AMIN !
    Mai degrabă în vecii-vecilor, dacă se mai scapă mult emoțional pe ei, ăștia de dincolo, cu fel de fel de inițiative legislative, bune doar pentru a fi trimise direct la coșul de gunoi !
    Are grije duamna Ramo !
    Iar ăștia îndrituiț cu responsabilități de a scrie legi se cacă pe ei de rîs, cînd văd grămada de prostie ordonată care stă să explodeze !
    Gata, pauză meci !
    Să vine următorul calup la șpalt !

    RăspundețiȘtergere
  82. Bună dimineața !
    Și cam atît, că iar mă trezesc cu țapinarul Catană de la GP ( de fapt, sub falsa identitate de Ghepist universal sătesc se ascundea unul dintre cei mai malefici securisti ai Bozăului- specialitatea *Ciripoi*), că mă ia la ștangulă, că aș avea cam mult păr pe limbă !

    Pesea: noa, acu că avem gata deja cîteva variante de proiecte de lege izbăvitoare, văz că cei 2 Iorgovani au trecut la Faza a 2a a Acțiunii, însă nu găsesc soluția optimă de a o declanșa !
    Citez: *cum facem să fie pusă în mișcare "morișca" comisiilor parlamentare ?! Aici e problema !* și *Problema este cum "urnim" comisiile să acționeze !* - Moș Martină Cap de Cretă, zis și Zeul Constipației
    Însă, dragi camaraz și camarade, care din 2017 aț îndurat alături de noi supliciul unei nesatisfacerii desăvîrșite și supreme (în general la satisfacerea financiară mă refer și nu la nuș ce punct Ghe, or alte fantezii sexoale), dacă privim bine, am putea concluziona că totuși se întrezărește o posibilă direcție de acțiune, pentru a pune capăt dilemei polițoiului MoșMartină zis Bășină bukoneșteanul (întrucît nu am aflat exact dacă este bukovinean, or oneștean, cred că forma combinată de mai sus ar putea risipi orice urmă de îndoială ) și anume, citez:
    *organizarea unui miting in fața Parlamentului și să depună un Memoriu la Camera Deputațolor și unul ln Dealul Spirii, la MApN, pentru reexaminarea Legii actualizarii pensiilor militare . Pot colabora și Sindicatele Polițiștilor și SCMD și LADPM.*- citat din Mlaudea Carină zis și Pitică Securilă, celălalt Mare Guru Suprem Făuritor de Proiecte !

    Noa, eo ce pot să mai zic. Achiesez la prepunerea Bufnițoiului 2 cu mitingul din Dealul Spirii. Doar din Dealul Spirii, întrucît, mai jos, la Camera Deportaților se zogrăvește, fapt pentru care au fost trimiș aleșii noștri fiecare la cășile lui !
    Însă în Dealul Șpirii e bine, da numa să se precizeze exact locul , pentru ca nu cumva grămada ordonată de bășînoș crecănaț, adusă cu tobuzul de la Botșăni și Dolhasca (scuzaț, da nu are nicio legătură cu ceea ce v-ar putea trece unora prin gaura din cap), să se trezește că mitingește în fața Brigăjii de Pompagii 13 Sectembre a Capitalei, în loc de Em o 100, care se află relativ una peste drum de cealaltă !
    Sunt doar niște considerente care ar treboi luate în calcul, pentru reușita înfrîngerii finale !
    Ca să nu mai zic că e și un moment extrem de propice, întrucît ministerul încă nu are un șăf de ăla adevărat și știț domniile voastre cum se întîmplă: schimbarea stăpînilor, bucuria nebunilor ! Mă rog, în cazul de față am putea adapta nițel fenomenul, adică *Schimbarea șăfilor, bucuria subordonatelor* !

    Propun respect reciproc.

    RăspundețiȘtergere
  83. Dă acu pe sticlă că cei 168 de absolvenți de la Lemeaua Fane Babanul au participat la ultimul Apel de Seară. Fapt pentru care se bucură și dansează pe platăul pe unde mi-am lăsat și eu urmele. Și MAGA. Akoarde și le-a lăsat la Breaza, de aia e mai breaz.
    Aș putea spune că m-a pălit așea o stare de nostalgie, pentru cei 4 ani futați într-un vîrf de deal, pe modelul Daniil Sihastrul (pentru unii, admiș direct în trimestrul 3/anul 4, pe bază de medie dodoloață s-ar putea să nu fie păliț de nostalgii similare), însă n-am avut nicio reacție de descărcare emoțională ! Sau, mă rog, am avut una, însă m-am descărcat rapid, dupe care am tras apa.
    Eo le doresc succesuri. Peste cîteva luni vor depune jurămîntul, iar statul îș va loa angajamentul să-i respecte și să-i prețuiască veșnic, așa cum s-a întîmplat și în cazul meu, îndeosebi începînd cu anul 2010 !
    De aia cînd îi văd- iar prin ei mă revăd și pe mine, tot zic că mai bine mă făceam pădurar ! Sigur aveam onoarea unei poziții importante în cadrul Organizației *Mafia Lemnului* !
    Zic și eu, e doar o ipoteză !

    RăspundețiȘtergere
  84. Pesea: analizînd după numărul de afișări de pagină per unitate de timp, ai zice că cititul pe aici a devenit mai important dăcît cafeluța de dimineață, ori mai atractiv dăcît o porție de huța-huța pe nepișatelea !
    În cazul meu, de exemplu, aș putea spune că cafeluța și huța-huța sunt inseparabile. Doar ca concept și nu într-un mod strict privind ordinea lor, adică poate fi mai întîi și huța-huța, friki-friki, iar apoi cafeluța !
    Știu, unii ar putea să mă măscărăgească, din nou, că la ce am putea altceva să ne așteptăm de la un moșneag bla bla și bla bla !
    Totuși, să nu uităm să fim uniț.
    Vae victis !

    RăspundețiȘtergere
  85. PMT când eu eram la LM ,Mitica Tocilarul al tău tata își planta samanta în organul sexual al mamei tale.

    RăspundețiȘtergere
  86. După cum observă și domniile voastre, de cînd cu meciurile astea la ore tîrzii din noapte, haoticul a pus stăpînire deplină pe ritmicitatea apariției și dispariției comentariilor noastre.
    Nu știu dacă termenul de *haotic* este prea fericit în cazul de față, însă în comparațiune cu alte descrieri teligente, izvorîte din puța gîndirii proprii a unor camaraz, pare destul de ochei.
    Știu că deja aț și pornit spre jugulara mea, că iar bat cîmpii și că vorbesc ca să nu tac ! Sau, în varianta lu Catană Sarjentu cu Diagonală, am cam mult păr pe limbă ! Or, în cazul Dactărului Menghelea zis Călin File de Prostie, care a început să bîntuie pe ici șa ca anonim, s-ar crede că mi-am pus ceva tărie în cafea, ca să-m pot loa avînt !
    Dar nu bat cîmpii și vă și demonstrez și de ce. Iată:
    *Domnul Benjamin Narciz nu a rezistat tentației de a nova!* !!! Cam așa îș începe topicul Pitică Securilă !
    În popor se mai zice că Nu ești prost destul, pînă nu ești și fudul !
    Am căotat cu o curiozitate pînă la limita delirului să văz ce vrea să facă domnul ăsta Narcisă cu tentațiile domniei sale, însă n-am găsit nicărilea ce ar putea fi cu *novarea* asta ! Am întrebat chiar și IA, de mai multe ori, însă nu mi-a putut da un răspuns, iar în cele din urmă mi-a zis că termenul s-ar putea să fie generat de o Prostie Artificială, lucru care excede competențelor și sferei sale de activitate !
    Asta e, mă mulțumesc și cu răspunsul potrivit căruia expresia lingvistică *a nova* ar putea fi generat de Prostia artificială- în cazul de față subiectul fiind identificat sub codul de Mlaudea Carină Bufnițoiul 2 și că nu ar fi nicio problemă dacă ar fi atribuit evalanșei de tentații de tot feliu, care l-au cuprins ireversibil pe un alt extranăuc al zilelor noastre- onorabilul domn Berji !
    Care domn, la drept vorbind, a început să practice un sport extrem deosebit de periculos, adică ceva similar cu Bangii Giamping fără coardă !
    Vnimanie camaraz, mai novați și domniile voastre cîte ceva ! Chiar dacă se va publica mai către seară.
    Rețineți: doar uniț stem puternici !

    RăspundețiȘtergere
  87. Trebuie să remarc că nu mă simt deloc sulprins să aflu de la anumiț camaraz (din ce în ce mai mulți, fără a se confunda însă cu celebra expresie *mulți dar proști*- sau invers, ceva de genul), că anumite inițiative claudioate, promovate de niște iorgovani cu găurile din cap cam supraîncălzite, sunt sortite unui eșec total !
    Eu doar remarc ce zice lumea. Că eo am zis dăstule, dăjea !

    Pesea:
    La: Anonim18.06.2026, 08:58
    PMT când eu eram la LM (...)
    ==========================
    Nu distingem exact, însă despre Liceul Minier cred că este vorba, pe care gherțoiul țapinar l-a absolvit la seral, cu bocoloreatul loat mult mai tîrziu, la Liceul Agricol Monteoru, pentru a putea fi promovat- în cele din urmă, doamne Dumnezeule, *Ciripoi șef (și cu filajul la ceas de seară)* la IASeurile de pe raza Bozăulu ! Care, evident, nu este în Moldova și vă rog să nu mă jicniț !
    În altă ordine a ideilor refuz cu insistență să admit că acest analfabet ar fi putut să urmeze, cap-coadă, un liceu militar !
    Sau, dacă s-a întîmplat această grozăvie, eo mă dezic definitiv de perioada celor 4 ani de studii la Lemeul din Clung !
    În rest, nu am obiecții ! Sau, mai bine spus, ce obiecții poți să ai la mizeriile alea, cu nuș ce sămînță și alte organe sexuale, mizerii similare celor debitate de polițoiul Moș Martină zis Bășină Cap de Cretă !
    Nu dijeaba zice romînul nost că cine se aseamănă, se-adună ! Zici că au magnet în cap, prostănacii ăștia !

    RăspundețiȘtergere
  88. incep sa apara tot felul de claudinăuci anonimi.Dincle au "identitate"aici o sa apara ca "anusnimus 1/2/3 ..... endsăuon"
    as indrazni sa "traduc" anusnimus din latina dar mi-i rusinii.....
    Slava uniunea salvăm rozeta!

    RăspundețiȘtergere
  89. cand grasa are dreptate
    https://fb.watch/HPy6uXrfrA/

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Aș putea hi acuzat de șoșocărism, de putinism, de marș la moskova și de orice ar mai dori curlangiii ăștia, care habar nu au ce e cu ei pe plaiurile CDP, însă mie-mi place de Daiana de nu mai pot !
      1. E deșteaptă, cu școala făcută la zi, nu ca fătălăii ăia de pseudo juriști-muiști-triști de dincolo, care vor să salveze sistemul !
      2. Are sînge în puță, nu ca ghioceii ăștia de p-aciulea, care nu-s în stare să merge nici măcar p-un covor roșu, lat de 5 m !
      3. Îm place și ca fomeie; nu are mustață și nici păr pe picere !

      Cu această duamnă șăfă, am trece deîndată de la costrucția de stadioane, de sute de milioane de euro, pentru niște prostalăi cu aere de vedetă, la construcția în regim de urgență a noi și noi pîrnăi, pe întregul coprins al patriei ! Iar producția de stuf pentru export s-ar tripla, în nici dOO !

      Pe ei Daiana, tu-le muma-n gîț de friți !

      Ștergere
  90. Noroc că m-a atenționat un tovarăș adevărat, că nu băgam de seamă, eo fiind plecat cu Potaia în parc, iar între timp Mlaudea Carine ăsta skimbă apa la pești :
    -Bre, vez că-ț dă ăla cutărescu muie, pe dincolo !

    Pfoaaaa, nerăbdător cum mă știț am și dat năvală peste drum, să văz minunea !
    Eote bro :
    ===========================
    Claudiu Marin spunea...
    Mă așteptam ca aici să apară o avalanșă de intenții de a participa la un eventual miting organizat de Forumul rezerviștilor in Dealul Spirii, pentru susținerea reexaminării legii actualizării pensiilor militare. Contăm că va participa și boschetarul PMT. In lipsa biletului de invoire din familie, va putea motiva participarea cu activitatea zilnică de plimbat potaia prin Parcul Izvor.

    joi, 18 iunie 2026 la 13:32:00 EEST
    ==================================
    Pfoa, așa cevaaaa...e ca și cum aș fi citat prin Ordin de Zi pe Unitate !
    Bro Caricea, am participat și la ultimul miting de la Em o 100, ăla cînd ne-am dus să-i dăm mumu mumu lu Angelea Tîlhar ăla, de ne-am împrăștiat pe trotoarul dinspre Crătedrală pînă jos, la sediul Digi !
    Tot așa aveam ca temă centrală, să him reparaț RK, îndeosebi cei de pe vremea lu Dej, rămaș de căruță !
    Ba, chiar m-am oferit să particip cu chiuftele și cafea, pentru camarazîî veniț de departe, tocmai de la Dolhasca ! Ca să nu mai zic că am comentat mitingul pe ici șa, non-stop ! E totul în arhive bro, de zici că ieream Țopăiescu la Olimpiada de la San Angeles, așa am comentat !
    La această ediție a Mitingiadei o să-m rezerv dreptul de a mitingi din balcon, de unde am o panaramă completă spre Em o 100 ! Îm voi susține camarazîî exclusiv prin semne și semnale de jenul:
    🖕🖕, 👉👌, 🤏🍌 etc samd !

    Băi Caricea, păi cine dreaq să mai participe la deranjuri de genul ăsta, dacă am mai rămas doar cîțiva moșnegi pe toată țara ?
    Stai dreq la locul tău și vezi-ț de nepoț, nu te mai sparge în figuri cu toate închipuirile astea de fraiereștit claudioții, care ți-au invadat grădina !
    Să ne avem ca frații !

    RăspundețiȘtergere
  91. Pesea: sunt de acord total cu remarca domnulu necamarad și rău la suflet Mlaudea Carină, zis și Abufnițăriței 2, referitoare la deplasarea în afara domiciliulu numa pe bază de bilet de voie !
    Să fie clar că mă înscriu în registrul de învoiri cu multă meticulozitate, specificînd exact locul deplasării, scopul și durata, inclusiv mijlocul de transport ! Iar la înapoiere tre să raportez dacă pe timpul învoirii am fo cumva observat !
    Da nu-i bai ! Mai mult, mai nou, de cînd m-a futat la cap Akoarde să trec pe Smartfon, mi-au instalat colegii ăștia de pluton și o aplicație, cu care mă monotorizează în timp real !
    Cum am deviat de la traseu...cum sunt imediat contactat:
    -bzzzz, vzzzz, pe unde umbli bro, recepție !
    -vzzz, sunt la blibotecă, recepție !
    -zzzz, ce mă iei cu biblioteca bro, că văd că ești iar la crășmă *La Nașu* ! treci dreq acheas, că trimit potera dupe tine, recepție !

    Să dea dreq de vă mint !
    Da e bine, la vrîsta mea e chiar foarte bine, mai ales cînd mă deplasez de unul singur în misiune !
    Camaraz, tovarăș de arme, să fim împreună !

    RăspundețiȘtergere
  92. Tovarăș, nicio veștea, nika ?
    Armistiț total pe toate fronturili !
    Lucru care mă bucură și îm oferă o stare de satisfacție și de liniște depline !
    Văz că nici pe dincolo, peste drum, nu se mai fură curent. Adică s-a fîsîit (și) treaba cu benjinăreala aia intitulată Acțiune & Suferință și, în lipsă acută/severă de participanț pentru un miting devastator, s-a revenit la lucruri mai lumești, de genul lugu-lugu, pentru prostit tablagiii iute învîrtitori de contor !
    În fine, unii ar spune că dacă aia nu, ailaltă nu, atunci despre ce zda mă-sii bro să mai discute și ei !
    Da, aici pare că aș fi mînat cînd scriu de anumite sentimente de invidie, ba chiar de gelozie nejustificată față de mărețele realizări ale unor camaraz d-ai noștri !
    Posibil să mi se bage la fățău și kestia aia cu vulpea și strugurii, din fabola lu La Fonten ! Posibil !

    Servesc Patria ! Sau, în vechea tradiție ostășească, Onoare și Patrie ! Însă, tresă recunoaștem că dacă cu Patria mai e cum mai e, cu Onoarea stăm cam prost ! Cel puțin din 2017...

    RăspundețiȘtergere
  93. Mă uit siderat la tabloul cu *vizitatori* și nu pot să realizez cine ar putea fi cei 3342 de cetățeni din Singaporea, care au vizitat acest blog ! Mă rog, p-acolea pe unde sunt cîte 1 sau 2 vizitatori, hai, mai merge. Poț admite chiar că au fost accesări din greșeală ale blogulu, însă peste 3000 de gălbăjîț, tocmai de la dreaca-n praznic ?
    Noa, păi ce să mai zici. Și Cufurează are o gremadă de vizitatori, în spețial din Pragadiru, Periș pe Sena, Vîrteșcoiu , BăiKoy, Spermezeu, or Oinești !

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Pai daca are psiphon3 !...ca ala are la singapure, cel mai bun vipien ,dar si toate alelante.Io n-am fo' sigur!Io sunt cu aipiu pa loco....deocamdata

      Ștergere
  94. Dar să stăm cuminț, la locurile noastre și să așteptăm să mai *noveze* cîte frun camarade (citat din Pițigoi.năucom), ca să ne mai rîdem !
    Ce plm, zguvearnă nu avem, chestia cu mitingul în Dealu Șpirii s-a răsuflat, proiectul ăla nou nu ai cui să-l trimiț, că toț îs prin teritoriu la keltuit forfetarele cu pițipoancele din dotare...
    Cum s-ar zice, Speranța moare ultima ! Deci, să spermăm !

    RăspundețiȘtergere
  95. Delir total la mUiniunea Salvaț Rozeta !
    Primăria Frițișoarei a rămas fără șăf ! Ceva cu conflict de interese !
    Fără Penali în Foncții Publice, camaraz !
    Adevărat, fără să fie !
    Bag sama că duamna Leanța-Valerica, fostă șăfă a rozetarilor, jubilește !
    Unde ej tu Țăpeș, doamne, ca punînd gheara pe ei să-i împarț în doo haite: de ciordari și de mișei !

    RăspundețiȘtergere
  96. Năucii de serviciu mai au puțin și încep să treacă gospodărește la calcule concrete de recalculare !
    Asta dupe ce au înfrînt prin hățișul de proiecte, unul mai aerian dăcît altul !
    Înseamnă că curierul înarmat a ajuns dăjea, cu mapa de pînză din dotare, la duamna Ramo !
    Știu ei ceva bagabonțîî, da țin sacret total !
    Speră și nu dezarma, camarade !

    RăspundețiȘtergere
  97. @akord 18.06.2026, 21:50
    La : "Pai daca are psiphon3 !...ca ala are la singapure, cel mai bun vipien ,dar si toate alelante.Io n-am fo' sigur!Io sunt cu aipiu pa loco....deocamdata ".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    O traducere a ceea ce s-a vrut a spune ar fi absolut necesara!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Bănuiesc că dacă ai un Vipien de ăla bengos, poț transmite măscări din localitatea Vîrteșcoiu-Vrancea, însă figurezi ca fiind la Singaporea !
      Doar bănuiesc. Habar nu am cum e cu ascunderea asta a identității, ori a locului de emisie. Cel puțin eu sunt un tovarăș sincer, corect, respectos și cu spirit camaraderesc, așa că nu am ce să ascund.

      Ștergere
  98. Bună dimineața domnilor !
    Gata cu aroganțele, gata cu destrăbălarea !
    După ce am fost băgat, de urgență, în ședința extraordinară a Comitetului Politic Superior Național, am primit un vot de blam cu avertisment, cu mențiunea că la prima abatere disciplinară voi fi interzis definitiv de la navigarea onlain, cu confiscare pe termen nelimitat a leptoapei și revenirea la Nokia 101 !
    Cică am încălcat grav normele de conduită și am avut deviat în mod nejustificat de la morala societății noastre multilateral dezvoltate !
    URA
    Gata cu atacurile la persoane, gata cu paliturili la temelia instituțiilor statulu nost de drept !
    Au participat la ședință și de la eșalonul superior, care de fapt m-a și monotorizat, apoi m-a dat în gîț !
    Îi salut cordial pe toț camarazii, de ici șa și de pretotindeni, indiferent de culoare, armă, specialitate, corp și categorie ocupațională !
    Cum ar zice un onorabil camarad, *Sănătoș dă fiț* !

    RăspundețiȘtergere
  99. "traducere" data de AI ca mi-e lene

    Un VPN este, în esență, o Rețea Privată Virtuală (Virtual Private Network) — o tehnologie care creează o conexiune securizată, criptată între dispozitivul tău și internet.
    Def academica(mai putin interesanta)
    VPN = tehnologie care extinde o rețea privată peste o rețea publică, permițând transmiterea de date ca și cum dispozitivele ar fi în aceeași rețea locală, printr-o conexiune criptată.

    🟦 Definiția simplă
    Un VPN este un serviciu care îți ascunde adresa IP, îți criptează traficul și îți permite să navighezi ca și cum ai fi conectat la o altă rețea, indiferent unde te afli. Practic, creează un tunel criptat între tine și un server VPN, protejând datele de interceptare.
    Cum funcționează (pe scurt)
    Te conectezi la un server VPN.
    -VPN-ul criptează toate datele trimise și primite.
    -Traficul tău este redirecționat prin serverul VPN → site‑urile văd IP-ul serverului, nu pe al tău.
    -Rezultatul: confidențialitate, anonimitate și securitate sporită.
    La ce folosește un VPN
    Protejează datele pe rețele Wi‑Fi publice
    -Ascunde locația reală
    -Permite acces la conținut restricționat geografic
    -Oferă siguranță pentru munca remote
    -Reduce riscurile de monitorizare și urmărire online

    Eu folosesc psiphon3 dar mai sunt alte zeci de app. VPN in special pentru informatii si stiri cu 𝗮𝗰𝗰𝗲𝘀 𝗴𝗲𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗰 𝗿𝗲𝘀𝘁𝗿𝗶𝗰𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝘁.Asa ceva exista in cateva tari printre care si...ghici undeee?
    Acum pt ca am zis de psiphon3 cred ca trebo sa-l schimb.....dureaza mai putin de 1-2 minute
    PS ...si uite asa eu si pemeteaua ne putem injura fara ca sa stie si altii....unul din Paris si altul din Tokyo sau alte localitati din tarile respective sau aiurea pe planeta.Unde-i serveru'acolo e si pemeteaua
    Inca n-am incercat cu Dolhasca 😁


    RăspundețiȘtergere
  100. cateva detalii, ca tot veni vorba de singapure,sunt valabile pt. oricare altul

    Când accesați un server VPN conectat la Singapore, localitatea/regiunea digitală pe care o veți obține este chiar Singapore. Toate datele dumneavoastră de trafic vor apărea ca și cum ar proveni direct din acest oraș-stat.Conectarea printr-un VPN de Singapore oferă următoarele beneficii:Acces la conținut local: Deblochează platforme și servicii specifice zonei asiatice, cum ar fi Toggle (mewatch), Channel NewsAsia sau StarHub Go.Confidențialitate: Vă criptați datele și evitați limitările de lățime de bandă.Rețele de servere: Furnizori de top precum NordVPN, Proton VPN și Windscribe oferă zeci de servere dedicate în această țară pentru o conexiune rapidă și stabilă.
    alea cu "zeci de servere" se refera doar la singapure,mai sunt sute pe planeta, poate chiar mii

    Poate v-am plicti,schiuze!....
    PS ma enerveaza rau propaganda prosteasca romanake asa ca incerc sa vad ce mai e si pe la altii....convingerea mea e ca mUE e un mic petic de sarantoci tampiti da aroganti la max pe bolovanul asta din spatiu numit Terra
    Ce sa-i faci ! 600 de ani de colonialism salbatic nu se sterg usor din memoria declansatorului de razboaie vesnice numit Ioropa.Aroganta Ioropa!
    Ioi!
    Unde o fi nea bascula flasnetarul sa vada ce "concurenta" ii fac?

    RăspundețiȘtergere
  101. Asa o fi ??:
    https://www.stiripesurse.ro/sebastian-ghita-sa-va-spun-un-secret-bolojan-e-tot-de-la-securitate_3896397

    RăspundețiȘtergere
  102. Acest comentariu a fost eliminat de autor.

    RăspundețiȘtergere
  103. Hopa'șa, ș'așa, ș'așa...
    https://mosalecu.blogspot.com/2026/05/fara-efecte-asupra-pensiilor-in-plata.html?showComment=1781867201216#c8757900092018355532

    Claudiu Marin19.06.2026, 14:06
    Indexările și actualizările sunt operațiuni ulterioare stabilirii pensiei militare, care majorează cuantumul brut al pensiei militare sau baza de calcul, fără să aducă modificări algoritmului de stabilire a procentelor de calcul al cuantumului pensii, indiferent că pensiile sunt stabilite inainte sau după 15 sept 2017.
    Indexările se aplică pentru pensiile stabilite inainte de 15 09 2017 la cuantumul brut al pensiei.
    Pentru pensiile stabilite după 15 09 2017 indexările se aplică la baza de calcul brută de la momentul deschiderii dreptului de pensie, vezi art 60 completat de art 84 al OUG nr. 114/2018 si adunarea valorilor multianuale ale indexărilor, Se evită astfel includerea indexărilor in plafonarea cuantumului in plată la netul bqzei de calcul.
    Actualizarea majorează numai baza de calcul, indiferent dacă pensiile sunt stabilite inainte sau după 15 09 2017, fără a modifica procentajele de stabilire a pensiilor, procentaje care ajung la 102% din baza actualizată pentru pensiile brute stabilite inainte de 15 09 2017 și la 58,5% din baza brută de actualizare, pentru pensiile stabilite după 15 09 2017, pensie in plată echivalentă cu netul bazei de calcul actualizate.
    Diferența de procentaj intre 102% pensie brută și 58,5% pensie netă pare a fi enormă, dar și diferența dintre baza de calcul la care se aplică procentajele este enormă, baza de calcul anterioară anului 2017 necuprinzând elemente salariale(sporuri) acordate ulterior pentru activi.
    Aplicarea actualizării permanente ar insemna o creștere mai pronunțată a pensiilor militare care au stagnat o perioadă mai mare după anul 2017. Altfel spus, la prima actualizare, fiecare pensionar militar va primi ce n-a primit din creșterea soldelor activilor după anul 2017 sau după anul stabilirii pensiei militare.
    Atenție, modificarea algoritmilor de calcul al procentajelor de pensie depășește limitele constituționale ale unei reexaminări a plx 540/2024 potrivit art. 147 alin.(2) din Consituție si ale jurisprudenei CCR. Poate fi abordată, însă, dacă actualizarea ar fi reglementată prin OUG sau printr-un nou proiect de lege.

    RăspundețiȘtergere
  104. @pmt si @Akord...
    La chestia cu cei vreo 3.342 de singaporezi si "iecsplicatiile" ca_cum c'ar fi vorba despre VPN-uri...

    Singaporezii ăia apar in numaratoarea facuta de Flag Counter a VISITORS-ilor. (Asta dupa ce, cu citiva ani in urma, am facut, din greseala, o resetare a Flag counter-ului). Nu a comentariilor!
    Cei vreo 488.641 visitors au produs numai vreo 14.947 comentarii (aiestea raminind dupa ce am facut multe curatenii!).
    Daca la comentatori s-ar justifica o "mascare" a locului comentatorului, la vizitatori nu are nicio justificare!

    RăspundețiȘtergere
  105. @Claudiu Marin 19.06.2026, 14:06
    Ce făcuși, neamule??
    Te rătăciși??

    - la pensiile de dupa sep.2017 indexarile nu se aplica la baza de calcul bruta... se aplica tot la cuantumul pensiei, dar se acorda cuantumul net al pensiei rezultat din aplicarea “inflatiei” la media soldelor lunara nete in cauza
    - baza de calcul nu a suferit nicio modificare intre sep.2017 si dec.2017. Aplicarea limitarii net la net pensiilor stabilite in acea perioada a fost o timpenie!
    - baza de calcul incepind cu ian.2018 nu a fost mai mare din cauza de sporuri mai multe si/sau mai mari ca inainte! A fost mai mare din cauza majorarii tuturor elementelor de salarizare cu 25% din ian.2018!
    - la chestia cu “Aplicarea actualizării permanente ar insemna o creștere mai pronunțată a pensiilor militare care au stagnat o perioadă mai mare după anul 2017. Altfel spus, la prima actualizare, fiecare pensionar militar va primi ce n-a primit din creșterea soldelor activilor după anul 2017 sau după anul stabilirii pensiei militare.”.
    Ce vorbesti, Frantz???
    Sa chiorasti tu c’acele cresteri ale soldelor dupa 2017 n-au fost “amendate” (la cei pensionati dup’aceea) prin limitarea net la net??? Si sa mai chiorasti tu c’acele cresteri se aplica (din 2024) prin actualizare la “valori nominale”, nu cu IPC???
    Tu, voi naucilor, vreti ca acele cresteri sa va fie acordate pe “stilul vechi” – fara limitare net la net, si prin actualizare la “valorile nominale”, nu cu IPC??? Dăștepți in cap mai sinteti voi!
    Dati-i inainte cu prostiile care va vor fi indeplinite dupa Sfîntu’ Așteaptă!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. "Tu, voi naucilor, vreti ca acele cresteri sa va fie acordate pe “stilul vechi” – fara limitare net la net, si prin actualizare la “valorile nominale”, nu cu IPC??? Dăștepți in cap mai sinteti voi!
      Dati-i inainte cu prostiile care va vor fi indeplinite dupa Sfîntu’ Așteaptă!"
      +oskar+ 1000lei vet.(indexabili dar neimpozabili))+prima de Craciun si Pasti si indemnizatie pentru nasterea primului nepot 😁....c-asai in Austria

      Ștergere
  106. Scrisoare din singapore 😁
    @MA
    "Daca la comentatori s-ar justifica o "mascare" a locului comentatorului, la vizitatori nu are nicio justificare!"...da e logic,dar nu e vorba de logica e vorba de comoditate/lene
    Ba are si e una foarte simpla: Se numeste comoditate
    De fiecare data tb sa act/dezact vpn ,asa ca cei mai multi il lasa activat ca sa nu-l frece tot timpul.Stiu pentru ca asa faceam si eu din lene.
    Acum e dezactivat tot timpul ,ca si uitasem de el si nici nu am ceva deosebit de important de cautat,ceva unde sa n-am acces pe reteaua RO.Altii procedeaza exact invers ca sunt mai paranoici.Eu nu!

    PS e probabil ca altii sa-l faca "admin de sistem(run as administrator)" si asa ramane pana la dezinstalare.In multe variante vpn chiar cere asta.Asta nu!
    Si-ar mai fi cateva(2-3) explicatii pentru cei doi- trei rataciti pe la singapore.....ca chiar ca-s prea multi. Le-o fi rusinii sa aleaga jermanea,sau anglea

    RăspundețiȘtergere
  107. @akord 19.06.2026, 17:35
    La : ""Tu, voi naucilor, vreti ca acele cresteri sa va fie acordate pe “stilul vechi” – fara limitare net la net, si prin actualizare la “valorile nominale”, nu cu IPC??? Dăștepți in cap mai sinteti voi!
    Dati-i inainte cu prostiile care va vor fi indeplinite dupa Sfîntu’ Așteaptă!"
    +oskar+ 1000lei vet.(indexabili dar neimpozabili))+prima de Craciun si Pasti si indemnizatie pentru nasterea primului nepot 😁....c-asai in Austria ".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    - cei 1.000 lei se acorda pensionarilor. Nu sint un plus la baza de calcul a pensiei!
    - suma forfetara (25% din sal.min.brut pe econ) acordata celor in activitate (veterani din teatrele de operatii)nu se ia in calcul la baza de calcul a pensiei (art.28 (1). lit.n)/l.223/2015)
    - sporurile, primele, etc., sint cele din dec.2017, iar din 2024 se "dilueaza" prin media din acel numar de luni (de la 12 la 300) . Din iul.2026 media se face din 17 luni... Toate acestea nemaifiind actualizate la ultimele valori nominale, actualizarea facindu-se cu IPC!

    Adica ramine valabil indemnul : "Dati-i inainte cu prostiile care va vor fi indeplinite dupa Sfîntu’ Așteaptă!""

    RăspundețiȘtergere
  108. @akord 19.06.2026, 17:18
    La : "Scrisoare din singapore 😁
    @MA
    "Daca la comentatori s-ar justifica o "mascare" a locului comentatorului, la vizitatori nu are nicio justificare!"...da e logic,dar nu e vorba de logica e vorba de comoditate/lene
    Ba are si e una foarte simpla: Se numeste comoditate
    De fiecare data tb sa act/dezact vpn ,asa ca cei mai multi il lasa activat ca sa nu-l frece tot timpul.Stiu pentru ca asa faceam si eu din lene.
    Acum e dezactivat tot timpul ,ca si uitasem de el si nici nu am ceva deosebit de important de cautat,ceva unde sa n-am acces pe reteaua RO.Altii procedeaza exact invers ca sunt mai paranoici.Eu nu!

    PS e probabil ca altii sa-l faca "admin de sistem(run as administrator)" si asa ramane pana la dezinstalare.In multe variante vpn chiar cere asta.Asta nu!
    Si-ar mai fi cateva(2-3) explicatii pentru cei doi- trei rataciti pe la singapore.....ca chiar ca-s prea multi. Le-o fi rusinii sa aleaga jermanea,sau anglea ".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Daaaaa!
    In acest fel toate "numararile" facute de Flag counter nu se refera la tarile afisate (numarate)! Toate sint, de fapt, din alte tari, dar numarate dupa VPN-izare! Adica si cele contabilizate ca fiind din Romania sint din cu totul alte tari!
    Gîndire tipică la nivelul putirinței fostei haite de maidanezi!

    RăspundețiȘtergere
  109. Hmmm!
    Claudiotu' s-a repliat in cuibarul propriu compunînd o varianta cu adaugiri a ceea ce a afișat pe'aici!
    Ș'acolo se'nvîrte în jurul cozii, sperînd el c'o să aibă "succesuri" mai mari în fața năucilor care-i apreciază eforturile de amețire a amețiților!

    RăspundețiȘtergere
  110. N-am țăles nica din treaba aiasta cu Singaporea, pe care am evidențiat-o pe ici șea doar ca să ne sîmțîm mai importanț !
    Și nici nu mă strofoc prea mult, ca să-i dau de cap !
    La vrîsta mea...la ce-m mai trebă ! Aș putea să-l pun p-un nepot d-ăsta cu Aitiul în Adeneu, ca să-m deseneze, da chiar nu crecă e cazul !
    Noapte bună. Și *spor* la meciuri.

    RăspundețiȘtergere
  111. PMT
    Te doare mintea! Un fost cpt. army US ,de origine rusa, vorbeste.Acum e pe prin rusia....iar interlocutorul e norvegian, prof. glenn diesen
    dupa partea cu ukra care e nasoala,urmeaza si mai nasol....
    https://youtu.be/DpVf1p9vbLM

    RăspundețiȘtergere
  112. Ha,ce am aflat.Bogata mUE a ajuns la primul trilion datorie.....fatza de cele 3400 de trilioane ale US e o bagatela.....dar pe cine o sa usture?
    1000 de miliarde...se sparie gandul!! Ce bine ca nici basca nu am...

    RăspundețiȘtergere
  113. La: akord19.06.2026, 22:22
    ==========================
    Mulțumesc frumos.
    Întrucît domnii respectivi vorbesc mai mult pe nas, iar clipul are aproape o ară, am renunțat aproape instantaneu la vizionare !
    Posibil să aibă și opțiune de setare a subtitrării în romînă, însă e prea mult, prea ca la țară !
    Doi care-ș dau cu părerea, ca să le intre firfireii în conturi.
    Nu zic, o fi interesant.
    Poate se uită domnul inginer Leo și ne face domnia sa un sumar, acolo 4-5 rînduri.
    Vă doresc o zi bună !

    RăspundețiȘtergere
  114. În fiecare joi menajera Erzsi venea acasă foarte veselă.Curios stăpânul o întreabă:
    -Erzsi ce faci de ești mereu așa fericită?
    -Păi ne strângem fetele și băieții pe Feleac și jucăm de-a ghicitul.Fetele bagă capul în căpița cu fân,iar băieții vin prin spate și ne fac de toate.Noi trebuie să ghicim cine a fost.Dacă nu ghicim,râdem și o luăm de la capăt!Stăpânul tentat:
    -Tare jocul aș veni și eu!
    -Erzsi inocentă:
    -Veniți Domnu'!Joia trecută a fost și doamna...și abia a 8-a oară a ghicit!

    RăspundețiȘtergere
  115. pmt
    "Posibil să aibă și opțiune de setare a subtitrării în romînă"
    Are!

    RăspundețiȘtergere
  116. Cred ca pe la BV au injectat ceva substante in aer.Ca se intampla intamplari
    Unu din jud BV e pres.(si pulbere)
    Al doilea e viitor PM bolovanist
    Si al treilea tot din BV desigur,eeee.....dar cititi si voi!.
    O fi pus ceva prenadez in aer, ca e o fabrica superotravitoare in zona in zona....Kronospan(fabrica de tefelei...aaaa pardon pefele 😁

    https://news.fanatik.ro/un-brasovean-cere-dizolvarea-pnl-usr-si-udmr-la-tribunalul-bucuresti-ce-sanse-are-de-reusita-19551321?utm_term=Autofeed&utm_campaign=ECBSMNew&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwY2xjawSjYQZleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBEZVZ6WWRSUGRoN2ZnQzNKc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHmfoHiMpAEPHp0Y447zZ2E33DApPewcm0RorhYcZ4qI-pLqlec1ncgT-5FR8_aem_xCvWdfE4_x-o_R7N3orejQ#Echobox=1781870114
    Ioi!
    PS da ' parca n-ar fi asa de rau,totusi.

    RăspundețiȘtergere
  117. Cornelius Flavius Ifrim
    (.....)
    Frumosi si mandrii sunt romanii nostrii, oriunde s-ar afla, incat fac sa se cutremure si muntii in fata măretiei lor!
    sâmbătă, 20 iunie 2026 la 08:39:38 EEST
    ===========================
    1. Expresia „frumoşi şi mândri” ne duce cu gândul la eleganță, demnitate și încredere.Dacă te referi la aspectul gramatical corect, scriem „mândri” cu un singur „i” atunci când descriem un grup (de exemplu: băieții sunt mândri), și „mândrii” cu doi „i” când articulăm substantivul (de exemplu: mândrii băieți).
    SURSA textului integral - AI

    2 . Expresia „Frumosi si mandrii„ , mandri cu doi de „i”, ne duce cu gandul mai draghe Corneluș că esti cam agramat !

    3. Expresia corectă este „românii noștri”, scrisă întotdeauna cu un singur „i” la sfârșitul cuvântului „noștri”.
    Pronumele și adjectivul posesiv „noștri” (la fel ca și „vostri”) se scrie întotdeauna cu un singur „i”, indiferent de substantivul pe care îl însoțește (ex: românii noștri, părinții noștri, prietenii noștri)- sursa textului = AI

    4. Expresia incorectă „românii noștrii”, scrisă cu doi de „i”, ne întăreste convingerea măi Corneluse că ai cam băut cerneala, in loc să înveți gramatică !

    Să nu mai spui nimănui, niciodată, că ai fost și ziarist candva !

    RăspundețiȘtergere
  118. @akord 20.06.2026, 14:35
    La : "pmt
    "Posibil să aibă și opțiune de setare a subtitrării în romînă"
    Are! ".
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Si era asa de obositor sa si "iecsplici"??? Poate ca ar mai fi fost si alti "doritori"!

    "La "YouTube-ul" respectiv click pe butonul cu un ecran si rinduri sugerind un text".

    RăspundețiȘtergere
  119. Referitor la @ifrim20.06.2026, 10:47
    O glumă plăcută, însă cu vizibile tente extremiste.
    Dacă pe distinsa domnișoara ar fi chemat-o Elisabeta, atunci n-ar fi fost o problemă cu acele frumoase și interesante jocuri de societate, taman pe Dealul Feleacului, adică chiar în inima Ardealului !
    Acu, ca să fim corecți, cum ar zice un mare gînditor, la fel de bine ar fi putut să fie și o Mărie în rolul principal, care, identic ca Erszszy, să se joace de-a ghicitul pe Dealurile Șumuleului !
    Însă, per total, destul de interesant.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Nu ne interesează cum se numesc ci doar să fie cu capul în căpița de fân!

      Ștergere
  120. Gata domnilor, de data asta chiar am înfrînt cu domnul Sorinel Mișa Clămpeanu ! Un domn adevărat care ne va repara RK în nici dOO !
    Rugăm persoanele cu anumite abilități specifice în domeniul elaborării actelor normative , activitate e guvernată de Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă, să trece la treabă !
    Iar pe colegii care au anumite înclinații pentru calcule, în format Excel, să începe a scormoni după tabelele de calcul.

    RăspundețiȘtergere
  121. Pace, liniște și prietenie peste tot.
    Mai cîte o bombă prin golf, or cîte o dronă pe la vecini, însă pe noi nu ne afectează. De fapt nici nu știu dacă s-a trezit toată lumea, după avalanșa de meciuri, ca să simtă vreo afecține. În sens medical vorbind.

    RăspundețiȘtergere